Türkiye

Yerli Otomobil 5 Model İle Piyasaya Çıkacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, yerli otomobilin piyasaya 5 model ile çıkarılacağını ancak maliyetin düşürülmesi için 3 modelin ayni şasi üzerinde olmasının planlandığını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü’nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde imzalandığını hatırlatan Bakan Özlü, girişime dahil olan 5 şirketin de çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

Yerli otomobil projesinde şu anda teknik ve mali analizlerin devam ettiğini, fizibilite aşamasının çok yakında sona ereceğini ifade eden Bakan, hali hazırda hükümetin de devlet desteklerinin üzerinde çalıştığını söyledi. Nisan ayı içerisinde Ortak Girişim Grubu tarafından hem dış hem de iç piyasayı bilen bir üst yönetici (CEO) atanacağını söyleyen Özlü, 3 isim üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirtti. Sektörde küresel başarı elde etmiş bir Türk’ün projenin başına getirilmesini istediklerini söyleyen Özlü, bu konuda çok yakında açıklamaların yapılacağını da müjdeledi.

Amacımız Milli Bir Marka Oluşturmak

Yerli otomobil projesinde hem girişimci şirketlerin hem de hükümetin ana amacının milli bir marka oluşturmak olduğunu ifade eden Bakan Özlü, fizibilite çalışmalarının ardından projenin tasarım, üretim, logo ve marka alanlarına yoğunlaşacağını belirtti. Projenin ülke sanayine büyük katkıları olacağını ifade eden Özlü, vatandaşın da projeyi sahiplendiğini ve ilk satın alanlar arasında yer almak için sıraya giren birçok kişi ve kurum olduğunu dile getirdi.

B ve C Segmentinde Araçlar Üretilecek

Proje kapsamında 5 model üzerinde çalışmaların devam ettiğini dile getiren Bakan Özlü, 3 modelin aynı şasi üzerinden yapılacağını ve böylece maliyetin düşürülmesinin hedeflendiğini ifade etti. Bir sedan bir adet spor kullanım modeli SUV ve genel maksat aracı olarak 3 modelin üretileceğini söyleyen Bakan araçların B ve C segmentinde ve de tamamen elektrikli olacağını da belirtti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى