Türkiye

Yaz oturumunda .. Türkçe öğretmek için “Younis Imre” binlerce yabancı öğrenciye kapılarını açar

Ankara / Miltim Balor / Anadolu

Yunus Emre Türk Dili Enstitüsü, önümüzdeki aylarda başlayacak olan yaz kurslarının dokuzuncu baskısında dünya çapında 100’den fazla ülkeden 1000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapacak.

“Yaz Okulu” programı, 28 Türk devletindeki 30 üniversitede düzenlenecek. Bu programda öğrenciler, Türkçe dillerini geliştirmek için devletler arasında seyahat edecek ve Anadolu bölgesinde Türk kültürü hakkında daha fazla bilgi edinecekler.

Program 16 Temmuz’da başlayacak ve 125 ülkeden 71.000 öğrencinin katılımıyla 12 Ağustos’a kadar sürecek. Geçen yıl 57 ülkeden 700 öğrenci aldı.

Programa katılan öğrenciler, özellikle Ankara, İstanbul, Konya, Bursa, İzmir, İderna, Erzurum, Rize, Sivas, Sakarya, Malatya, Gaziantep, Manisa ve Muğla olmak üzere ülke genelinde 28 ülkeyi ziyaret etme şansına sahip olacaklar.

Programın oturumlarında öğrenciler ülkenin en önemli kültürel yerlerini ziyaret edecek, ayrıca düğün, kına gecesi gibi geleneksel etkinliklere katılacak, su resim, çömlekçilik, yemek ve halk oyunları gibi diğer derslere katılacaklar. .

Öğrenciler programı, kurs sonuna kadar evden ayrılmadan önce tam bir hafta geçirecekleri İstanbul’da sonuçlandıracaklar.

** 100 binden fazla başvuru

Bu yıl yaz okuluna 100.000’den fazla öğrenci katıldı. Pakistan’dan 26.000’den fazla başvuru, Endonezya’dan 7,242 talep, Cezayir’den 3.000 ve 360 ​​başvuru, Mısır’dan 3.000 ve 103, 1.113 Tunus, 115 ve Irak’tan ve bin 49 uygulama Sudan’dan.

Okul, 19’u Amerika’dan, 19’u Ermenistan’dan, 52’si İsrail’den, 895’i Filistin’den, Suriye’den 569’u ve şu anda Türkiye’de yaşamakta olan program için başvuran 773 Suriyeliden 195 başvuru aldı.

Program ayrıca Avrupa ülkeleri ile çok popülerdi. Programın başvuru sayıları şöyledir: Avusturya, Almanya, Avusturya, Belçika, Avusturya, Belçika, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan, 192, Rusya 505, Ukrayna’da 128 başvuru bulunmaktadır.

Program süresince öğrenciler, sosyal ağ siteleri aracılığıyla deneyimlerini paylaşarak Türk kültürel, tarihi ve tarihi mekanları tanıtmak için birbirleriyle yarışacaklar.

** Bitmiş bağlantı parçaları

Yunus Emre Enstitüsü’nün başkanı Sharaf Atech, Anadolu’ya seslenerek, bu yılki yaz okuluna başvurma oranlarının beklentilerini aştığını söyledi.

“Programa yaklaşık 100 bin öğrenci teklif edildi. 50.000 eksik uygulama vardı. Uzun bir çaba ve çabadan sonra 71 bin öğrenciyi seçtik” dedi.

Okul faaliyetlerinin 4 hafta boyunca 30 üniversitede gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi. Enstitünün aylardır üniversitelerle anlaştığını ve tüm üniversitelerdeki ekipmanın bir standart ve içeriğe uygun olduğunu belirtti.

Younis Emre Enstitüsü’nün yaz okulunun, mevcut yılın dokuzuncu baskısını düzenlediği için geleneksel statüsünü kazandığına dikkat çekti.

Türk dilinin öğrenciler arasındaki iletişimin ilk dili olduğunu ve öğrencilerin ülke çapında birçok devleti ziyaret etme, bu eyaletlerdeki çeşitli üniversitelerde ders alma ve Türkçe dillerini geliştirme imkânı sunacaklarını belirtti. Kültürel etkinliklere ve etkinliklere katılırken pratik uygulama.

مقالات ذات صلة

اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *

زر الذهاب إلى الأعلى