ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

TÜSİAD Başkanı Bilecik’ten TL Yorumu

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ekonomi ve finans gündeminde gelişen son olayları baz alarak Türk lirası hakkında açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalar ile Türk lirasının son dönemde yaşamış olduğu sert düşüşün sebeplerini açıklayan TÜSİAD Başkanı Bilecik, TL’de yaşanan olumsuzlukların enflasyondan kaynaklandığını dile getirdi.

Türk lirasının son dönemlerde diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre bir miktar negatif eğilim gösteren TL’nin bu durumda olmasının nedeni olarak enflasyonun yer aldığını belirtti. Enflasyonun bir an evvel kontrol altına alınması gerektiğini savunan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, enflasyonu koruma altına alabilmek için yeni bir ekonomi politikasının geliştirilmesi gerektiğini savundu.

Büyüme Rakamlarına Dikkat Edilmeli

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, TL hakkında bulunduğu yorumlardan sonra, ekonomik büyüme oranlarına dair yorum yaptı. Açıklanan ekonomi büyüme rakamlarına dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Bilecik, Türkiye’nin 2017 yılında elde ettiği büyüme rakamının memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

2017 yılında yüzde 7.4 büyüme yakalayan Türkiye’nin memnuniyet verici bir oran yakaladığını dile getiren Bilecik, 2018 yılı için 4-5 bandında bir büyüme beklentisi içerisinde olduğunu ifade etti. Ülke para birimlerine göre negatif seyir eden TL’ye rağmen, 2018 yılından 4-5 bandında büyüme beklediğini ifade eden Erol Bilecik, enflasyonun büyümeye ve TL’nin değer artışı yaşamasına engel olduğunu belirtti.

Enflasyon ile ilgili çalışmaların hızlandırılması gerektiğini ve yeni bir politika uygulanması gerektiğini dile getiren Bilecik, enflasyon düştüğü vakit ülkenin refah seviyesinin artacağına da değindi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى