ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Türksat’tan İki Yeni Rekor!

Türksat AŞ’nin Faaliyet Raporu doğrultusunda, şirketin geçtiğimiz sene içerisinde tarihinin en yüksek net satış ve kar rakamlarını yakaladığı dile getirildi.

Türksat AŞ‘ye ait geçtiğimiz senenin Faaliyet Raporu doğrultusunda, şirketin söz konusu dönemde tarihinin en yüksek net satış ve kar rakamlarını yakaladığı dile getirildi. Türksat AŞ’nin geçtiğimiz seneki toplam varlıklarının içerisindeki hazır değerinin payının yüzde 9 olduğu, ticari alacaklarının payının ise yüzde 19 olduğu bildirildi.

Finansal kurumlara karşı herhangi bir yükümlülüğü olmayan Türksat AŞ’nin öz kaynaklarını 2 milyar 211.27 milyon liraya ulaştırdığı aktarıldı.

Türksat AŞ’nin finansal sonuçları dikkate alındığında, tarihinin en yüksek net satış rakamları, Faiz, Faiz, Amortisman, FAVÖK, faaliyet ve dönem karı sonuçlarının yakalandığı kaydedilirken, satışların maliyetinin bahsi geçen dönem içerisinde yüzde 31.08 artarak 760.60 milyon seviyesinden 997.01 milyon seviyesine ulaştığı ifade edildi.

İlk Kez 1 Milyar Seviyesi Aşıldı

Şirketin net satış rakamlarının ilk defa 1 milyar seviyesinin üstüne çıktığı dile getirilirken, net satışlarının ise geçtiğimiz sene içerisinde bir önceki seneye kıyasla yüzde 31.55 seviyesinde arttığı ve böylelikle 940.78 milyon lira düzeyinden 1 milyar 237.57 milyon lirayı gördüğü belirtildi.

Şirketin faaliyet karının yüzde 126.5 seviyesinde artış göstererek 163.01 milyon lira olduğu, dönem karının ise yüzde 60.08 artış yaşayarak 238.44 milyon liraya çıktığı ifade edildi. Şirketin FAVÖK’ünün geçtiğimiz sene içerisinde bir önceki seneye oranla yüzde 37.87 artışla 392.09 milyon lira olduğu bildirildi.

Bilişim Net Satışlarında Büyük Artış

Öte yandan geçtiğimiz sene içerisinde uydu faaliyetlerine yönelik net satışlarda yüzde 10.11 seviyesinde, kablo faaliyetlerine yönelik net satışlarda yüzde 21.13 seviyesinde, bilişim faaliyetlerine yönelik net satışlardaysa yüzde 115.60 seviyesinde artış olduğu belirtildi.

Tüm bunların yanı sıra net satışlarda görülen 296.79 milyon lira tutarındaki artışın ise bilişim gelirlerinden oluşan kısmının 173.8 milyon lira olduğu, kablo gelirlerinden oluşan kısmının 82.6 milyon lira olduğu, kalan kısmının ise uydu gelirlerinden sağlandığı ifade edildi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى