Türkiye

Türkiye’ye 1 Milyon Çinli Gelecek!

2018 senesinin Çin’de Türkiye Turizm Yılı ilan edildiğini anımsatan yetkililer, bu sene içerisinde Türkiye’ye 1 milyon Çinli turist gelmesinin beklendiğini ifade ettiler.

Yaşar Üniversitesi ve Türk-Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği‘nce iki ülke arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel bağların geliştirilmesini desteklemek amacı ile yapılan konferans kapsamında turizm, sosyal ve kültürel alanlarda gerçekleştirilebilecek iş birlikleri masaya yatırıldı.

1 Milyon Çinli Turist Beklentisi

Bu senenin Çin’de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildiğinin altını çizen yetkililer, Çin’den gelecek olan turist sayısını yükseltebilmek adına bu durumun büyük bir fırsat konumunda bulunduğunu söyleyerek, bu sene 1 milyon Çinli turist beklentisi içinde olduklarını belirttiler.

Konu hakkında detaylı açıklama Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak tarafından yapıldı. Çakmak açıklamasında, son 5 senelik zaman zarfında Çin ile turizm alanında artış gösteren bir iş birliği bulunduğunu belirterek, günümüzde dünya genelindeki insanların en iyi tedavi yapan, en kaliteli hizmeti veren ülkeleri tercih ettiklerini söyledi.

Sağlıkta sınırın bulunmadığına dikkatleri çeken Çakmak, dünya genelinde 100 milyon kişinin sağlık turizmi adına seyahat gerçekleştirdiğini ifade ederek, bu sayının 20 milyonunun ise Çinli turistler tarafından oluştuğunu aktardı.

Sağlık Turizmi Gelişime Açık

Sağlık turizmi kapsamında geçtiğimiz sene içerisinde 765 bin kişini ağırlandığını ve böylelikle 7.2 milyar dolar gelir elde edildiğini vurgulayan Çakmak, sağlık turizmi adına Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan teşvikler olduğuna değindi. Aralarında Çin’in de bulunduğu 90 ülke genelinde tanıtım adına toplam 161 ofisin yer aldığını aktaran Çakmak, Çinli turistlerin Türkiye’ye kültür turizmi adına geldiklerini fakat iki ülke arasındaki sağlık iş birlikleri konusunun gelişime açık olduğunu ve büyük potansiyel taşıdığını söyledi.

Şangay Uluslararası Çalışmalar Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Enstitüsünden Direktör Yardımcısı Doç. Dr. Song Niu ise açıklamalarında, proje kapsamında turizmin önemli bir madde konumunda bulunduğunu kaydederek, turizmin farklı kültürlerin birbirlerini tanıyabilmesi adına önem taşıdığını vurguladı.

Proje kapsamındaki ülkeler ile çeşitli turizm anlaşmalarına imza atıldığının altını çizen Niu, Türkiye’ye Çin üzerinden hedeflenen 1 milyon Çinli turistin gelmesi halinde halkların birbirini tanıması bakımından büyük bir adım atılmış olacağını sözlerine ekledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى