ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Türkiye Tarımsal Hasılada Avrupa Lideri!

Tarımsal GSYH’nin yüzde 16.9 seviyesinde bir artış göstererek 188.6 milyar TL olduğu ve böylece 15 senenin 12’sinde büyüme yakalandığı dile getirildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, geçtiğimiz seneye yönelik tarımsal büyüme rakamları ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz sene içerisinde bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla ilk çeyrek baz alındığında yüzde 5.6 seviyesinde, 2’nci çeyrek baz alındığında yüzde 6.6 seviyesinde, 3’üncü çeyrek baz alındığında yüzde 3.3 seviyesinde büyüme gösteren tarım sektörü son çeyrekte yüzde 6’lık büyüme yakaladı.

15 Yılın 12’sinde Büyüme Kaydedildi

Böylelikle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan veriler doğrultusunda yüzde 4.7 seviyesinde büyüme gösteren tarım sektörünün 15 senenin 12’sinde büyüme kaydettiği gözlemlendi.

Bakanlık tarafından gerçekleştirilen açıklama doğrultusunda, sektörün son 15 senelik zaman dilimi içerisindeki büyüme trendinde, özellikle tarımsal alt yapının güçlendirilmesine ilişkin yatırımların, üretim kapasitesinin ve teknoloji kullanımının gelişmelerinin etkili olduğuna değinildi.

Bahsi geçen dönem içerisinde sektördeki yapısal problemlerin çözümü, üretici gelirlerinin artırılması ve kırsal alanların kalkındırılması amacı taşınarak çok sayıda projenin faaliyete alındığı ifade edilirken, tarım sektörünün büyüyebilmesi ve gelişebilmesi adına çiftçilerin yanında yer alındığına ve tüm imkanların seferber edildiğine vurgu yapıldı.

Tarımsal Gayrisafi Hasıla Yüzde 16.9 Arttı

Yürütülen projeler, sağlanan destekler, verilen uygun krediler ve üreticilerin gayretleri ile tarımsal üretim konusunda büyük artışların kaydedildiğine dikkat çekilirken, bu sayede Tarımsal Gayrisafi Hasılanın geçtiğimiz sene içerisinde yüzde 16.9 seviyesinde artış göstererek 188.6 milyar liraya ulaştığı aktarıldı.

Öte yandan tarımsal hasıla olarak Türkiye’nin, Fransa’nın, İtalya’nın ve İspanya’nın ardından Avrupa‘da 4’üncü sırada bulunduğu belirtilirken, bahsi geçen dönem zarfında ortaya konan çalışmalar ile önemli büyümeler ve ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çekildi. Söz konusu gelişmelerle birlikte Türkiye’nin tarımsal hasıla açısından 2005 senesinden bu yana Avrupa’da liderliğini koruduğu bildirildi.

Bakanlık olarak, tarım sektörünün büyümesi adına tüm paydaşlarla birlikte çalışmaların geliştirilerek devam edeceği belirtilirken, tarımsal hasılanın yapılacak çalışmalar ile bu sene içerisinde çok daha ileri seviyelere ulaşacağı ifade edildi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى