Türkiye

Türkiye ile KKTC Tarım Alanında İşbirliği Yapacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba KKTC’nin tarım konusunda daha güçlü ve etkin olması için her türlü desteğin sağlanacağını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) yarım sektöründe daha etkin ve güçlü olmasının Türkiye açısından da önemli olduğunu ifade ederek bu konuda her türlü desteğin sağlanacağını belirti. Bakanlık toplantı salonunda “Tarım Alanında Teknik, Bilimsel ve Ekonomik İşbirliği Mutabakat Zaptı” imza törenin konuşan Fakıbaba, iki ülke arasındaki işbirliği çalışmalarına hız verileceğinin altını çizerek yavru vatanın tarım ve hayvancılık sektöründeki teknik ve ekonomik anlamdaki ihtiyaçlarında Türkiye’nin her daim en önemli destekçi olduğunun altını çizdi.

Tarımsal Alandaki İşbirliği Artacak

Fakıbaba konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahali’yi ağırlamaktan onur duyduğunu belirterek bugüne kadar bölgede yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Kıbrıs’ın en önemli gelir kaynakları arasında turizmden sonra tarımın yer aldığını belirten Fakıbaba, ekilebilir arazi miktarının en iyi şekilde değerlendirilmesi ve için ortak çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekledi. İki tarım bakanı olarak hangi çalışmalara öncelik verileceğinin detaylarının konuşulduğunu dile getiren Bakan Fakıbaba, Kıbrıs’ın Türkiye için her zaman ülkemizin bir parçası gibi görüldüğünü ve bunun hep böyle devam edeceğini ifade etti.

Kıbrıs Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Şahali ise, tarımın bilimsel anlamda ele alınması gereken bir üretim alanı olduğunu ve Türkiye’nin bu alanda çok mesafe kaydettiğini söyledi. Türkiye’nin deneyimlerinden yararlanmak istediklerini dile getiren Şahali, bu anlaşma ile tarım, bitkisel üretim, bitki koruma, hayvancılık, hayvan sağlığı, balıkçılık, sulama ve kırsal kalkınma alanlarında işbirliği yapma hususlarında mutabakata varıldığını belirtti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى