ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Turizmde Rekor Rusya İle Kırılacak

TÜROFED Başkanı Ayık, Rusya Federasyonu ile ilişkilerin normalleşmesi ile birlikte turizmcinin yüzünün gülmeye başladığını bu sene Rus turistte yüzde 25 artış beklendiğini belirtti.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık basın mensupları ile bir araya gelerek turizmcinin 2018 yılından beklentilerini açıkladı. Federasyon olarak tüm önemli fuarlara katılım sağlayarak Türkiye’nin tanıtılması için çaba harcadıklarını belirten Ayık, bundan sonra erken rezervasyon dönemini içerisinde elde edecekleri rakamların sezonun gidişatını belirleyeceğini ifade etti. Kiev’de mart ayının son haftasında UITT Fuarına katılarak Rus turisti ülkemize çekmek için gerekli tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini ifade eden ayık, erken rezervasyonlarda şimdiye kadar elde ettikleri rakamların 2017 yılına oranla ciddi bir artış gösterdiğini belirtti.

Ülkemize İlgi Artmış Durumda

Uçak krizinin ardından ülkemizin Rus turist konusunda sıkıntı çektiğini dile getiren Ayık, son iki yıldır gerek hükümet gerekse Federasyon olarak yaraları sarmaya ve aradaki ilişkiyi düzeltmeye çalıştıklarını belirtti. Bu sene erken rezervasyonlarda Rusya ve Ukrayna’dan ciddi bir talep gördüklerini söyleyen Ayık, uçak planlamalarının son derece yüksek yapıldığını ve bu planların sorunsuz bir şekilde tamamlanacağını düşündüklerini belirtti. Rus turistlerin başta Antalya olmak üzere Akdeniz ve Ege’de çok sayıda bölgede rezervasyon gerçekleştirdiklerini ifade eden Ayık 2018 yılında turizmde çift haneli bir büyüme beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.

Asıl Büyüme 2019’da Olacak

Avrupa ve Rusya’da halen Paskalya tatilinin sürdüğünü söyleyen Ayık, bu süreçte de geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla turist misafir edildiğini belirtti. Nisan ayına yeni girmiş olmamıza rağmen yılın ilk üç ayında yüzde 50’ye varan bir büyüme yakaladıklarını söyleyen Başkan Osman Ayık, hayata geçirilecek yeni tesisler ve daha kaliteli bir tatil anlayışı ile 2019 yılında Türkiye’nin turizm alanında asıl çıkışını yapması için çaba sarf edeceklerini de sözlerine ekledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى