ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Turizmde Nevruz’un Ardından Paskalya Tatili Yoğunluğu

Geçtiğimiz haftalarda İranlı turistler Nevruz tatillerini ülkemizde değerlendirmiş ve turizmcinin yüzünü güldürmüştü. Bu hafta ise Almanya’da 9 Nisan’a kadar devam edecek olan Paskalya tatili sayesinde konaklama tesisleri canlandı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık tarafından gerçekleştirilen açıklamada kışı kapalı olarak geçiren otellerin büyük çoğunluğunun sezona hazır hale geldiği belirtildi. Hareketli geçileceğine inanılan yaz sezonu öncesi turizm sektöründe önce İran’ın nevruz tatili ile açılışın gerçekleştirildiğini belirten Ayık, ardından Avrupa ülkelerinin Paskalya Tatili sayesinde otelcilerin yaz sezonuna hazırlandığını ifade etti. Bu sene paskalya döneminde turist hareketliliğinin beklenilenin üzerinde gerçekleştiğini ifade eden Ayık, Alman turistin Türkiye’yi sevdiğini ve bu hareketliliğin yaz döneminin de hareketli geçeceğinin işareti olduğunu belirtti. Avrupa pazarında turizm sektörünün ilk hedefinin 2015 yılı rakamlarını yakalamak olduğunu söyleyen Ayık, Nisan ayının ardından erken rezervasyon rakamları ile daha net bir veri elde edebileceklerinin altını çizdi.

İran Piyasası Bizim İçin Önemli

İran’ın Türkiye ile komşu olmasına rağmen bu piyasaya şimdiye kadar çok fazla girilmemiş olduğunu söyleyen Başkan Ayık, şu anda turizm sektörünün hedeflerinden birisinin bu piyasadan mümkün olduğunca yararlanmak olduğunu belirtti. Havayolu ulaşımı noktasında devlet ve özel firmalardan talepleri olduğunu dile getiren Başkan, İran’dan direk Antalya uçuşlarına izin verilmediğini, buradan gelen turistlerin önce Isparta, Van ya da Gaziantep gibi noktalara inmek zorunda kaldığını, bunun da turizm açısından zayıflatıcı bir etkiye sahip olduğunu ifade etti.

80 milyona yakın nüfusu ile gelişmeye çok açık bir Pazar olan İran pazarının özellikle uçuşlar konusundaki engeller çözüldüğünde Türkiye için çok iyi sonuçlar sağlayabileceğini dile getiren Ayık, uzun vadede yılda 2 milyon İranlı turist hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى