ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Ticaret Savaşı Korkusu Demir Fiyatlarını Eritti

ABD Başkanı Donalt Trump’ın çelik ve demire ek vergi ithalatı kararını ilk açıkladığı mart ayı başından bu yana demir fiyatı yüzde 20’ye yakın düştü.

ABD ile Çin arasında devam eden karşılıklı misilleme hareketleri iki ülkenin yanı sıra dünyanın ekonomisini etkiliyor. Sürece ABD Başkanı Donald Trump’ın demir ve alüminyum gibi bazı maddelere ek gümrük vergisi getireceğinin açıklanması ile başlanmıştı. Bu süreçte kimse bu derece ciddi yaptırımların söz konusu olabileceğini tahmin etmiyordu ancak şuanda iki taraf da her geçen gün daha fazla ürüne ek gümrük vergisi getirmek ile meşgul. ABD 3 Nisan’da aldığı 50 milyar dolar değerindeki ek gümrük vergisine bugün 100 milyar değerinde yeni bir yaptırım ile devam ederken Çin de ticaret savaşından geri durmayacaklarını açıkladı. Bu durum dünyadaki demir üreticileri açısından önemli bir gelir kaybı yaşanmasına neden oldu.

Kaos Ortamı Demirin 1 Ayda Yüzde 20 Değer Kaybetmesine Neden Oldu

Demir cevheri dünyanın birçok ülkesinden çıkartılabilen bir ürün. Ülkemizin de çeşitli yörelerde demir madenleri bulunuyor. Bir ticaret savaşı ihtimalinin olmadığı Şubat ayının son günlerinde demir fiyatı ton başına 75- 80 dolar seviyesindeydi. Ancak ABD’nin ek gümrük vergisi kararının ardından hızlı bir gerileme yaşanmaya başlandı. Tonu 62 dolar seviyesine gerileyen demir cevherinin 12 ay içerisinde 50 doların altına inmesi söz konusu olabilir. Ekonomi uzmanları demir cevherinde artık ayı piyasasına girildiğini ve fiyatlar konusundaki beklentinin düşük tutulması gerektiğinin altını çiziyor. Dünyanın en büyük demir cevheri ihracatçılarından Avustralya‘da hükümet, olası bir ticaret savaşının ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemesi ve talebi azaltması halinde fiyatların 2017 yılına oranla yüzde 20 değer kaybederek ortalama 51,50 dolar civarına gerileyeceğini öngörüyor. Demir cevheri fiyatları en son Haziran 2017 tarihinde 52 doların altına inmişti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى