ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Tesla 123 Bin Aracını Geri Çağırdı

Elektrikli otomobil kavramını hayatımıza sokan ve bu alanda ciddi bir talep gören, Elon Musk’ın kurucusu olduğunu Tesla şirketi, 2016 yılının Nisan ayından önce üretilmiş olan Model S araçlarının servislere geri çağırıldığını duyurdu. Yaklaşık 123 bin aracın direksiyonlarında görülen bir sorun nedeni ile firmanın servislerinde ücretsiz olarak parça değişimi yapılacağını belirten firma yetkilileri sorunun kaynağının soğuk hava koşullarında tuzlanan yollardaki magnezyum ve kalsiyum elementlerinin Nisan 2016’dan önce üretilmiş olan Model S araçlarının direksiyonlarında yer alan cıvata dişlilerinde aşınmaya neden olması şeklinde belirtti. Bu durumun sürücüler açısından bir risk oluşturmadığını ancak özellikle düşük hızlarda veya araç parkı sırasında sürücünün zorlanmasına neden olabileceğini belirten yetkililer konu ile ilgili yaşanmış herhangi bir kazanın kendilerine bildirilmediğini de beyan etti.

Firmanın kullanıcı memnuniyeti nedeni ile bu geri çağırmayı gerçekleştirdiğini açıklayan firma yetkilileri araçların kendilerine en yakın servis istasyonlarına başvurabileceğinin altını çizdi.

Daha Önce de 140 bin Araç Geri Çağırılmıştı

Tesla tarafından daha önce de el frenlerinde yaşanan bir sorun nedeni ile 53 bin adet Model S ve Model X araçları ve 2015 yılında emniyet kemerlerindeki bir skıntı nedeni ile de 90 bin adet Model S aracını geri çağırmıştı.

Yüzde 4 Değer Kaybetti

Tesla tarafından gerçekleştirilen geri çağırma açıklamasının ardından firmanın New York borsasında işlem görmekte olan hisseleri 255,13 dolardan 255,55 dolara düşerek günü yüzde 4 değer kaybı ile kapattı. Tesla elektrikli otomobil alanındaki ilk ve en büyük üreticilerden biri olmasının yanı sıra müşteri ilişkilerine verdiği önem nedeni ile de en çok beğenilen araçlardan bir tanesi olarak görülüyor.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى