Türkiye

Tarım Sektörü 120 Milyon Tonluk Üretim Gerçekleştiriyor!

Özlü, Türkiye’nin tarım ürünleri ihraç eden bir ülke olduğuna dikkat çekerek, tarım sektörünün 120 milyon ton üretim gerçekleştirdiğini belirtti.

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, iklim değişikliğinin en çok tarım sektörünü etkilediğini dile getirdi. Bakanlık tarafından iklim değişikliği ve küresel ısınmanın tarım sektörüne etkilerinin araştırıldığına dikkat çeken Özlü, Türkiye’nin yüz ölçümünün 78 milyon hektar olduğunu belirterek, bu alanın 24 milyon hektarının tarım arazisi olduğunu vurguladı.

Nadas Arazilerin Azaltılması İçin Destek Verilecek

Nadasa bırakılan arazileri azaltmak için yeni politikalar geliştirdiklerini ifade eden Özlü, nadas alanlarına özellikle yem bitkisi ekimi yapılması için ek destekler sağlanacağını bildirdi. Türkiye’de 5.5 milyon vatandaşın bu sektörde istihdam edildiğini dile getiren Özlü, tarım sektörünün 12 milyar dolarlık ithalat, 17 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve 5 milyar dolarlık net ihracatçı konumunda olduğunu aktardı. Tarım sektörünün 120 milyon tonluk üretim gerçekleştirdiğini bildiren Özlü, bu üretimin 68 milyon tonunun tarlalardan sağlandığına işaret ederek, 2017 senesinde 22 milyon ton meyve, 30 milyon ton sebze üretimi gerçekleştirildiğini anımsattı.

Küresel ısınmanın bir şehir efsanesi olmadığını dile getiren Özlü, küresel ısınma sonucunda iklimlerin ve yağış dağılımının değiştiğini belirterek, bu durumun bir bölümünün insan faaliyetlerinden bir bölümünün ise insan faaliyeti olmaksızın doğal nedenlerden kaynaklandığını aktardı. Küresel ısınma dolayısıyla artan sıcaklıklar, yağışlar, seller, taşkınlar, beklenmeyen fırtınalar, su kaynaklarında azalma, kuraklık artışı, toprak kalitesinin bozulması ve ekolojik çeşitliliğin azalması gibi durumlar ortaya çıktığına işaret eden Özlü, bu durumun bitkisel ve hayvansal üretimde hastalık ve zararlıların artışına, tarımsal üretimde azalmaya neden olduğunu vurgulayarak, sonunda gıda güvenliği konusunda büyük bir risk oluştuğunu anlattı. Özlü, su kaynaklarının yüzde 70’lik bölümünün tarım sektörü tarafından kullanıldığını ifade ederek, tarımda modern sulama sistemlerinin geliştirilmesinin gerekliliğine değindi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى