ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Stokların Azalmasıyla Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti!

Petrol fiyatları, ABD’de ham petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde gerilemesinin ardından yükselişe geçti.

Petrol fiyatları, ABD‘de ham petrol stoklarındaki beklenmedik azalmanın arz fazlasına yönelik endişeleri düşürmesiyle ve yatırımcıların ABD- Çin arasındaki dış ticaret anlaşmazlığını tekrar değerlendirmeleriyle beraber yükselişe geçti. Ham petrol, New York’ta yüzde 0.7 oranında değer artışı yaşadı. Petrol fiyatları, stokların artış Ocak ayından bugüne en büyük düşüşünü yaşamasından sonra dün ki kayıplarını telafi etti. Bunun yanı sıra petrol fiyatları, küresel risk unsuru olan Çin ve ABD yetkililerinin büyüyen ticaret anlaşmazlıklarını müzakere etme konusunda istekli olduklarını göstermeleri ve ticaret savaşının son dönemlerdeki en güçlü küresel büyümesini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişelerinin azalmasıyla beraber yükseldi.

İran Yaptırımlarına Yönelik Endişeler Spekülasyonları Artırdı

ABD’nin petrol stoklarının beklenmedik bir şekilde azalmasıyla, artan petrol üretiminin OPEC ve ortaklarının üretim kısıntıları yoluyla küresel arz fazlasını azaltma çalışmalarını olumsuz etkileyeceğine yönelik endişeler azaldı. Ham petrol, ABD’nin İran ve batılı güçler arasındaki nükleer anlaşmadan çekilebileceğine ve bu sayede OPEC’in üçüncü en büyük üreticisi konumunda olan İran’a petrol konusunda yaptırımlar getirilebileceğine yönelik spekülasyonlar fiyatları artırdı.

Seul merkezli Yuanta Securities Co. küresel piyasa stratejisti Min Byungkyu, ABD stoklarında beklenmedik bir düşüş yaşandığına işaret ederek, buna karşın stokların 2018 Ocak ayından bugüne istikrarlı bir şekilde yükseldiğini anımsattı. Byungkyu, petrolün hisse senedi, küresel piyasalar, ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlıkları devam ederken daha yeni yeni toparlanmaya başladığını ifade etti.

Mayıs vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 42 sent artışla varil başına 63.79 dolara ulaştı. Bu gelişmenin ardından Tokyo saatiyle 11.00 sularında 63.72 dolarda dengelendi. Kontrat dün 14 sent gerileyerek 63.37 dolardan günü sonlandırmıştı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 51 altında seyretti.

Haziran vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 36 sent artışla 68.38 dolara ulaştı. Petrol fiyatları, dün 10 sent gerileyerek 68.02 dolardan günü sonlandırmıştı. Küresel gösterge Brent petrolü, Haziran vadeli WTI’a göre 4.71 dolar yüksek seviyeden alıcı buldu.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى