ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Spotify Resmen New York Borsasında!

Spotify hisselerinin halka arzı gerçekleşti. New York borsasında işleme açılan hisseler, referans fiyatını yüzde 26 yukarıya taşıdı.

Spotify Açılışta 165,9 Dolardan İşlem Gördü

Spotify dün itibariyle New York borsasına resmen girdi. Halka arz oldukça ses getirirken, hisse başına açılış 165 dolar 90 sent oldu. Şirkete ait hisseler için belirlenen referans fiyatı ise 132 dolar olarak duyurulmuştu. Spotify’ın hisseleri kapanışı düşüşle tamamlasa da, gün sonu referans fiyatın çok üzerinde gerçekleşti. Gün sonu göstergeleri Spotify hisselerini 149 dolar olarak kayda aldı.

Küresel pazarda dijital müzik alanında lider olan Spotify’in New York borsasına giriş yaptığı anlarda olaylı oldu. Borsada İsviçre bayrağı açılırken, şirket konuyla ilgili açıklamayı sosyal medya üzerinden yaptı. Spotify durumu şaka olarak adlandırdı.

Şirketin Piyasa Değeri Arttı!

Spotify halka arzının birinci gününde değerini yükseltti. Gün sonunda şirketin piyasadaki değeri 26 milyar 500 milyon dolara kadar yükseldi.

İlk işlem günü için büyük bir başarı yakalayan dijital müzik platformu lideri, New York borsasında yer alan diğer teknoloji şirketlerine de büyük fark attı. Son durumda Snapchat ve Twitter’ı arkasına almayı başardı. Yapılan açıklamaya göre 30 milyon adetlik hisse bir gün içerisinde el değişimine konu oldu.

Geleneksel Halka Arz Yöntemleri Geçerli Olmadı

Halka arzın yapıldığı birinci gün performansı teknoloji şirketlerince kıskanılırken, Spotify bu yüksek performansla ilk on arasına hızlı bir giriş yapmış oldu. Bunların yanında borsaya giren şirket, geleneksel yöntemlerden uzaklaşmayı tercih etti. Yani arz yeni hisse senetleriyle değil, Spotify’e ilk yatırım yapanların ellerindeki hisseleri halka az etmesiyle gerçekleşti. Elindeki hisseleri satan hisselerin birinci sahipleri nakit akışından payları kadar nasiplendi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى