ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Sosyal Ticaret Payı Giderek Artıyor!

Perakendede sosyal ticaret çağının başladığı dile getirilirken, 2011 senesinde 5 milyar dolar hacmi olan sosyal ticaret payının 2016 senesinde 50 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

5 senelik zaman dilimi içerisinde 10 kat büyüme gösteren sosyal ticaret, gelen Z kuşağının da etkisi ile perakendede büyük bir etki oluşturmaya başladı.

KPMG Türkiye Tüketici Ürünleri ve Perakende Sektör Lideri Fikret Çetinkaya açıklamalarda bulunarak, kavram olarak 2005 senesinden bu zamana kadar kullanılan sosyal ticaretin gerek sosyal ağlar üstünden gerçekleştirilen e-ticaret işlemlerini gerekse sosyal ağların e-ticaret üstünden tüketicilerin satın alma kararlarına etkisini barındırdığını belirtti.

Sosyal Ticaret Kavramı Yükselişte

Ciddi bir biçimde büyüme gösteren sosyal ağ kullanımının, internet alışverişlerini de dönüştürmeye başladığının altını çizen Çetinkaya, bu sebepten dolayı sosyal ticaret kavramının yükselişte olduğunu dile getirdi.

KPMG tarafından gerçekleştirilen araştırma doğrultusunda, statista verilerine bakıldığında, bu senenin ilk ayında 7.5 milyarın üstündeki dünya nüfusunun yüzde 53’lük diliminin aktif internet kullanıcısı olduğuna dikkat çekilirken, bunların 3.2 milyarının sosyal medya platformlarında aktif olduğu belirtildi.

Sosyal medya platformları içerisinde 2 milyarın üstünde bir kullanıcı kitlesiyle ilk sırada Facebook’un geldiği ifade edilirken, Facebook’u bu kapsamda Youtube’ın ve Whatsapp’ın takip ettiği bildirildi.

Markaların sosyal meda pazarlaması tercihlerini kullanıcı kitlesi doğrultusunda belirlediği ifade edilirken, Facebook’un yüzde 94’lük oran ile sosyal platformlar içerisinde ilk tercih olduğuna dikkat çekiliyor.

2021’e Kadar Pazarda 166 Milyar Dolar Beklentisi

Öte yandan perakende markaların yüzde 91’lik kısmının pazarlama faaliyetleri adına iki veya daha çok sosyal platform kullandığı aktarılırken, dünya genelinde sosyal ticaretin toplam büyüklüğünün 2011 senesinde 5 milyar dolar olduğu, söz konusu rakamın 2021 senesine kadar yaklaşık 166 milyar dolara ulaşacağı dile getirildi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى