ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Sigortalanan Tarımsal Varlıklarda Yüzde 24 Artış

– Ülke genelinde 2018 yılının ilk üç ayında tüm tarım sigortası branşlarında sigortalanan tarımsal varlık bedelinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış ile 19 milyar TL’ye ulaştı
– Toplam prim üretimi yüzde 15 artış ile 1,2 milyar TL’ye, sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvan adedi yüzde 33 artış ile 748 bin adede, poliçe adedi 1,2 milyon adede ve sigortalı alan 17 milyon dekara ulaştı

İKTİSAT GROUP – Tarım sigortası branşlarında sigortalanan tarımsal varlık bedeli bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış ile 19 milyar TL’ye çıktı.

Tarım Sigortaları Havuz İşletme AŞ’den (TARSİM) yapılan açıklamada, tarım sigortasının, 2018 yılının ilk çeyreğinde büyümesini sürdürdüğü ve tüm branşlarda başarılı sonuçlar elde edildiği belirtildi.

2018 yılının ilk üç ayında, ülke genelinde tüm tarım sigortası branşlarında sigortalanan tarımsal varlık bedelinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artış ile 19 milyar TL’ye ulaştığı kaydedilen açıklamada, toplam prim üretiminin yüzde 15 artış ile 1,2 milyar TL’ye, sigortalı büyükbaş ve küçükbaş hayvan adedinin yüzde 33 artış ile 748 bin adede, poliçe adedinin 1,2 milyon adede ve sigortalı alanın 17 milyon dekara ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası ve Hayvan Hayat Sigortaları ile ilgili şu bilgiler yer aldı:

“Geçtiğimiz yıl sadece buğday ürününde uygulamaya alınan İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda, 2018 yılı ekilişleriyle ilgili olarak buğday ile birlikte arpa, çavdar, tritikale, yulaf ve bu ürünlerin tohumluklarına da teminat verilmeye başlandı. Bu ürünler, başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem ve aşırı yağış risklerine karşı güvence altına alınabiliyor ve çeşitli indirim olanaklarının yanı sıra devletimiz üreticimizin primine yüzde 60 oranında destek sağlıyor.

Bu yılı değerlendirdiğimizde, 69 ilin 444 ilçesindeki 6 bin 300’ün üzerindeki köyde 83 bin adet poliçe tanzim edilmiştir. Geçen yıl ile mukayese edildiğinde yüzde 21’lik artış yaşanmıştır. Ayrıca 1,4 milyon dekar alan sigortalanmış olup, en çok poliçe tanzim edilen iller sırasıyla Sivas, Ankara, Kütahya, Kahramanmaraş, Eskişehir ve Afyon olmuştur. Bu durum üreticimizin sigortayı benimsediğini, ilginin bir önceki yıla göre arttığını ortaya koymaktadır.”

– Hayvan Hayat Sigortalarında yüzde 33 artış

Açıklamada, geçen yıl hırsızlık, bu yıl ise ihbari mecburi hastalıkların büyük bir çoğunluğunun teminat kapsamına alınması ve devletin ülkedeki hayvancılık sektörünü teşvik etmeye yönelik hayata geçirdiği projelerin, Hayvan Hayat Sigortalarına ivme kazandırıp, bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artış yaşandığı aktarılarakşunlar kaydedildi:

“Hedefimiz ilerleyen dönemlerde, çok daha fazla üreticimizin Sistem’e dahil olup, TARSİM’in sunduğu imkanlardan faydalanması; üretimini kesintisiz bir şekilde devam ettirerek, rahat bir nefes almasıdır. Üreticimizin refahının ve ülkemizdeki tarımsal üretimin arttırılmasına odaklanarak, Sistem’in sürdürülebilir yapısının korunmasına ve sigorta kapsamının genişletilmesine yönelik çalışmalarımıza ülkemizin 2023 vizyonu doğrultusunda ara vermeden devam edeceğiz.”

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى