Türkiye

Sıfır Atık Projesinde Değerlendirilebilir Atık Seviyesi 134 Tona Ulaştı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında, ilk 10 aylık zaman dilimi içerisinde toplanan değerlendirilebilir atık seviyesi 134 tona ulaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde bakanlık tarafından faaliyete alınan ve yürütülen Sıfır Atık Projesi‘nin tüm kamu kurumlarını barındıracak biçimde genişletileceği aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bir süre önce kendi ana hizmet binasında faaliyete alınan ve ilk uygulama noktası olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin belirlendiği ifade edilen Sıfır Atık Projesi’nde ilk 10 aylık zaman dilimi içerisinde sağlanan verilerin sevindirici olduğu dile getirildi.

Değerlendirilebilir Atık Seviyesi 134 Tona Ulaştı

Söz konusu alanda sadece 10 aylık zaman dilimi içerisinde toplanmış olan değerlendirilebilir atık miktarının 134 ton seviyesine ulaştığı ifade edilirken, projenin yaygınlaşması adına çalışmalara Bakanlık tarafından hız kazandırıldı.

Bakanlık Ankara’da yer alan kamu kurumlarını sene sonuna kadar proje bünyesine dahil edebilmek adına çalışmalara başlarken, Bakanlık tarafından bu senenin sonuna kadar Ankara’da bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının da projeye dahil olabilmesi adına seminer ve eğitim programları düzenleneceği belirtildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de Sıfır Atık uygulamasına yakın bir zaman dilimi içerisinde geçiş yapmak adına çalışma başlattığı dile getirilirken, söz konusu projeye başkentte yer alan kamu kurumlarının, okulların, hastanelerin ve üniversitelerinde bu senenin sonuna kadar geçiş yapması planlanıyor.

Proje 2023’de Türkiye Genelinde Faaliyete Alınacak

Öte yandan Sıfır Atık Projesi’nin aşama aşama TBMM’de, Başbakanlık’ta, bakanlıklarda, bakanlıklara bağlı olan ilgili kurum ve kuruluşlarda, okularda, hastanelerde, üniversitelerde, AVM’lerde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde yaygınlaştırılması hedeflenirken, Sıfır Atık Yönetimi Eylem Planı doğrultusunda, 2023 senesinde projenin ülke genelinde faaliyete alınacağı aktarılıyor.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى