ULUSLARARASI

S-Ticaret Hacmi 10 Kat Arttı!

e-Ticarete uyum aşamasındaki perakende alanında sosyal medya ticareti olarak bilinen s-ticaret çığ gibi büyürken, s-ticaretin hacmi 50 milyar dolar seviyesini aştı.

Perakende sosyal ticaret büyük bir hızla büyüme gösterirken, sektör e-ticaretin sunmuş olduğu yeniliklere uyum sağlama çabası gösteriyor. Sosyal medyanın gelişimi günlük yaşantının her alanında çeşitlilik yaratırken, alınan bilgiler doğrultusunda 2 milyar kullanıcısı bulunan Facebook’un, 1.5 milyar kullanıcısı bulunan Youtube’un ve 800 milyon kullanıcısı bulunan Instagram’ın çok sayıda mağazanın markası halinde olduğu aktarıldı.

5 Milyar Dolardan 50 Milyar Dolara

Dünya genelinde s-ticaret olarak nitelendirilen sosyal ticaretin, 2011 senesindeki hacminin 5 milyar dolar seviyesinde bulunduğu ifade edilirken, söz konusu hacmin 2016 senesinde 50 milyar dolara ulaştığı dile getirildi.

Önümüzdeki 3 sene içerisinde bahsi geçen rakamın 3’e katlanıp 160 milyar dolar seviyesini aşacağı konuşulurken, son 5 senelik zaman dilimi içerisinde 10 kat büyüme gösteren s-ticaretin alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiği belirtiliyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, bahsi geçen durumun gerek tüketici gerekse sektör bakımından bütük risk taşıdığını ifade ederek, tüketicilerin ürünleri sosyal medya üstünden görüp beğendiğini ve satın almak istedğini dile getirdi.

Tüketiciler Kötü Deneyimler Yaşayabiliyor

Bu tarz durumlarda tüketicinin bazen kötü deneyimler yaşadığının altını çizen Ekmekçi, ürünlerin görüldüğü biçimde kendilerine ulaşmadığını ya da kırık ve hasarlı olduğunu belirtti. Tüketicilerin yaşadıkları kötü deneyimler neticesinde güvenli olan e-ticaret sitelerine dahi tereddütle yaklaşıldığını veya online alışveriş hayatından çıkıldığını bildiren Ekmekci, bu tarz şatışlarda denetim olmasının şart olduğunu söyledi.

Öte yandan Ekmekci, Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın kuracağı E-ticaret İzleme Merkezi’nin oldukça önemli bir adım olduğunu belirterek, söz konusu merkezin kayıt dışı e-ticareti büyük çapta engelleyebileceğini sözlerine ekledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى