ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Rus Enerji Devinden TürkAkım Açıklaması!

Rusya’nın en büyük enerji şirketlerinden olan Gazprom, TürkAkım doğalgaz projesiinşaatına aralıksız devam ederken süreç hakkında açıklama yaptı.

Gazprom: Proje Takvime Göre İlerliyor

TürkAkım doğalgaz projesinin yapımını üstlenen Gazprom’dan iyi haber geldi. Konuyla ilgili açıklama şirketin başkanlık görevini yürütmekte olan Aleksey Miller tarafından yapıldı. Aleksey Miller açıklamasında TürkAkım doğalgaz projesi dahilinde sürdürülmekte olan inşaat çalışmalarının devam ettiğini, sürecin belirlenen takvime uygun olarak ilerlediğini aktardı.

İlk Hat 10 Mayıs 2018’den Önce Tamamlanacak

Rus enerji devi Gazprom’un başkanlığını yapmakta olan Miller değerlendirmesinde güzel bir haberde verdi. Buna göre TürkAkım doğalgaz projesi dahilinde üretilen ilk hat belirlenen takvimden önce tamamlanacak. İlk hattın tamamlanması için öngörülen tarih ise 10 Mayıs 2018 olarak ifade edilmişti.

Şirketin başkanı Aleksey Miller söz konusu değerlendirme ve açıklamayı Türkiye – Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyinin toplantısında yaptı. Toplantı için Başkent’e gelen Miller burada basınla bir araya geldi.

TürkAkım doğalgaz hattı projesinden inşaatın başladığı günden bu yana 827 kilometre boru döşendiğinin altını çizerek, “Proje üzerindeki inşaat çalışmalarını devam ediyor. proje planlanan takvime uygun olarak üretiliyor. İlk hattı 10 Mayıs 2018 tarihinden önce tamamlayacağımızı düşünüyoruz. Hattın inşa sürecinin tamamlanması ardından gaz alım terminalinin inşasına ve ikinci hattın yapımına başlayacağız” dedi.

Proje tamamlandığında Rusya öncelikle Türkiye’ye gaz sevkiyatına başlayacak. Bunun yanında boru hattı Rus gazını ülkemiz üzerinden Avrupalı ülkelere ulaştıracak. Türkiye böylelikle gaz güvenliğini artırmış olacak. Proje dahilindeki boru hatlarının her biri yıl bazında 15 milyar 750 milyon metreküplük kapasiteye ulaşacak.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى