ekonomihaberULUSLARARASI

Birleşme Haberi Yüzde 5,4 Değer Artırdı

Otomotiv sektörünün en önemli iki oyuncusunun birleşme görüşmelerine başladığı haberi bomba etkisi yarattı.

Renault Hisseleri Uçuşa Geçti!

Fransız üretici Renault ile Japon Nissan’ın birleşeceğine yönelik çıkan haber, şirketin borsa hisselerini olumlu etkiledi. Renault’a ait hisseler CAC açılışında yüzde 5,4’ü bulan oranda değer kazandı. Paris Borsası’ndaki değişimde yukarı yönlü oldu. Dünkü kapanış dikkate alındığında hisselerin bugün yüzde 4,61 değerlendiği dikkat çekti. Artış sonrasında Renault hisseleri 97,41 Euro’dan işlem almaya başladı.

Stratejik Ortaklık 1999’da Başladı

Uluslararası bir haber ajansından geçilen habere göre, Renault ve Nissan’a ait hisseler tek bir hisseden işlem görecek. Nissan ve Renault’un ortaklığı ise 1999’lu yıllara dayanıyor. Otomotivin dev isimleri söz konusu yıldan bugüne ortaklıklarını stratejik kapsamda devam ettiriyor.

Dedikodu Olarak Adlandırdı

Gelişmeler ve çıkan haberler sonrasında basının karşısına geçen Renault-Nissan sözcüsüyse, dedikodulara prim vermeyeceklerini, sessiz kalmaya devam edeceklerini ifade etti. Bu kapsamda çıkan haberler arasında Renault ve Nissan’ın birleşme yönünde görüşme yaptıkları en dikkat çekenlerden olmuştu. İlgili haberde Renault’un Nissan’a ait olan yüzde 15’lik hisselerin bir kısmını alacağı iddialar arasında yer almıştı.

Yapılan açıklamalara göre iki otomotiv devi arasında uzun yıllardır devam etmekte olan ortaklık motor paylaşımı da dahil birçok üretimi kapsıyor. Yine iddialara göre Japon Mitsubishi’de ortaklığın bir parçası olacak! Şirketlerse tüm bu haberlere rağmen sessiz!

2016 yılının satışları incelendiğinde bu üçlünün satışları toplamı 9 milyon 690 bin adeti buldu. Buda her 9 araçtan birinin Renault, Nissan ve Mitsubishi markasına ait olduğunun göstergesi oldu.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى