Türkiye

Perakende Sektöründen Ülke Ekonomisine 90 Milyarlık Katkı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, perakende ve toptan ticaretin ülke ekonomisine 90 milyar dolar tutarında katma değer sağladığını belirtti.

“Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı ve Fuarı”na katılımda bulunan Bülent Tüfenkci, burada perakende sektörüne dair değerlendirmelerde buldundu. Perakende ve toplan ticaretten elde edilen katma değerin 126 ülkenin gayri safi yurt içi hasılasından daha büyük olduğuna dikkat çeken Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemlerde Türkiye’nin perakende sektöründe ciddi bir ilerleme kaydettiğini vurgulayarak, sektörün değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini aktardı. Tüfenkci, perakende ve toptan ticaretin ülke ekonomisine 90 milyar dolar katma değer sağladığını anlattı.

Sektörün cirosunu 2015 sene sonu itibarıyla 663 milyar lira çıkardığını dile getiren Tüfenkci, bu alanda faaliyet gösteren 750 bin civarı işletme bulunduğunu belirterek, bu rakamın Türkiye’deki bütün işletmelerin yüzde 26’sına eş değer olduğunu ifade etti. Yürürlüğe giren kanunla perakende sektörüne ilişkin kavramların mevzuatta ilk defa tanımlandığını vurgulayan Tüfenkci, bu sayede uygulamada yaşanan kavram karmaşası sorununun çözüldüğünü söyledi. Kanun kapsamında hazırlanan ikincil düzenlemelerin önemli bir bölümünün yürürlüğe girdiğini bildiren Tüfenkci, bazı düzenlemelerin ise ilerleyen süreçte faaliyete alınacağını belirterek, kanun ile alışveriş merkezlerinde ortak gider katılım paylarının Türk lirası üzerinden hesaplanıp ödenmesinin sağlandığını ifade etti.

Sektör Paydaşlarının Prim Ve Ödeme Süreleri Düzenlendi

Perakendeci, üretici ve tedarikçiler arasındaki ticari ilişkilerden kaynaklanan prim, bedel talepleri ve ödeme sürelerinin düzenlendiğini anlatan Tüfenkci, bunun yanı sıra mağaza markalı ürünlerin perakende işletmelerde satılmasını ve perakende işletmelerde yöresel ürünlere raf tahsisi yapılmasını sağladıklarına işaret etti.

Perakende sektöründe karşılıklı fikir alışverişi yapılması ve sektöre yönelik politika oluşturulmasına destek olunması için bakanlığın Perakendeciler Konseyi ile belirli periyotlarda toplantılar yaptığını dile getiren Bakan Tüfenkci, Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek’in sektörde faaliyet gösteren işletmeler için haftada bir gün tatil talebinin konseyde değerlendirileceğini aktardı.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى