ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Otomotiv İhracatında En Büyük Pay AB Ülkelerinin!

Otomotiv sektörünün toplam ihracatından ilk çeyrek itibariyle yüzde 78’lik pay sahibi olan Avrupa Birliği ülkelerine toplam olarak 6.4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Otomotiv sanayisinin gerçekleştirdiği ihracat rakamı, geçtiğimiz mart ayı içerisinde 3.1 milyar dolar seviyesiyle aylık bazda tarihinin en yüksek düzeyini görürken, ilk çeyrek baz alındığında sektörün gerçekleştirdiği ihracattan en büyük payı yüzde 78’lik dilim ile AB ülkelerinin aldığı ifade edildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi‘nin (TİM) verileri doğrultusunda, mart ayı içerisinde en fazla ihracatın 3 milyar 146 milyon 222 bin dolar seviyesiyle otomotiv sektörünün gerçekleştirdiği dile getirilirken, sektörün geçtiğimiz ay içerisinde toplam ihracattan yüzde 20.8 diliminde pay aldığı belirtildi.

3 Milyar Dolar Barajını Aştı

Mart ayı içerisinde bir önceki senenin aynı ayına kıyasla yüzde 16.1 seviyesinde artış gösteren otomotiv endüstrisinin ihracatının, aylık bazda ilk kez 3 milyar dolar barajını aşıp tüm zamanların en yüksek seviyesini yakaladığı bildirildi.
Sektörün ihracatının bu senenin ilk 3 aylık zaman dilimi içerisinde geçtiğimiz senenin aynı dönemi ile kıyaslandığında 17.5 seviyesinde arttığı ve böylelikle 8 milyar 228milyon 175 bin dolar seviyesine ulaştığı belirtildi.

İlk çeyrek itibariyle dünya çapında toplam olarak 188 noktaya ihracat yapan otomotiv endüstrisinin, en çok ihracatı Almanya’ya 1 milyar 209 milyon 369 bin dolarlık dilimle yaptığı aktarılırken, sektörün Almanya’ya yönelik ihracatının bu senenin ilk üç ayı baz alındığında geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 13.2 arttığı kaydedildi.

Otomotiv sanayisinin en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler dikkate alındığında, Almanya’yı İtalya’nın 944.2 milyon dolar ile izlediği, İtalya’yı ise Fransa’nın 846.8 milyon dolar, Birleşik Krallık’ın 752.9 milyon dolar, İspanya’nın 444 milyon dolar ve Belçika’nın 364.8 milyon dolar ile takip ettiği ifade edildi.

En Büyük İhracat Pazarı AB Ülkeleri

Ülke grubu olarak göz önüne alındığında ise, ilk çeyrekte en büyük ihracat pazarının AB olmayı sürdürdüğü dile getirilirken, sektörün toplam ihracatından yüzde 78’lik dilimde pay sahibi olan Avrupa Birliği ülkelerine ocak ila mart dönemlerinde geçtiğimiz senenin aynı dönemlerine kıyasla yüzde 15.4 artış ile toplam 6 milyar 408 milyon dolar tutarında ihracat yapıldığı belirtildi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى