ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Kripto Para Piyasasında Düşüş Devam Ediyor

Kripto para sektörü son yılların önemli yatırım araçları arasında yer aldı. Sektör özellikle geçtiğimiz yıl Bitcoin’in hızlı bir şekilde 20 bin dolar seviyesine ulaşması ile birçok kesimden insanın dikkatini çekti. Ancak 2018 yılının girmesinin ardından düşüşe geçen kripto paralar bir türlü toparlanamadı. Bitcoin dün gece 6 bin 700 dolara kadar gerileyerek 6 Şubattan bu yana en düşük seviyesini görmüş oldu.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para piyasasının uzmanları bu düşüşün ardında ABD’de vergi beyannamesi vermek için belirlenmiş olan son tarihin yaklaşmış olmasının olabileceğini düşünüyor. Amerika kripto para yatırımcılarından da vergi beyannamesinde bu varlıklarını göstermesini talep ediyor. Bu nedenle piyasada bir düşüş hakim.

Bunun yanı sıra Facebook ve Google ile başlayan reklam yasağının Twitter’a da yansıması kullanıcıların tedirgin olmasına yol açmış durumda. Resmiyeti olmayan tüm borsa ve ICO’ların Twitter platformunda reklam vermesini engelleyen yeni yasak ile asıl amaç insanların sahte sistemler ile dolandırılmalarını önlemek olsa da piyasada bir tedirginlik oluşmasını engellenemedi.

Düşüşte etkili olan bir diğer unsurun ise ABD borsalarında işlem gören tüm teknoloji şirketlerinin değer kaybetmesi olduğu uzmanlarca öne sürülüyor. Son günlerde özellikle kullanıcı verilerinin izinsiz bir şekilde toplanması ve bu veriler üzerinden algı çalışmaları gerçekleştirilmesi ABD’de en çok konuşulan konulardan bir tanesi.

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Bitcoin dün gece 6 bin 679 dolara kadar gerileyerek 6 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesine geldi. Bir haftada toplamda yüzde 29 değer kaybeden kripto para biriminin yıl başından itibaren yüzde 50 değer kaybetmesi dikkat çekti. Ethereum 396 dolara düşerken Litecoin ise 123 dolar seviyesine gerilemiş oldu. Geçtiğimiz aylarda 2 dolar seviyesine kadar yükselmiş olan Ripple ise hali hazırda 0,51 dolar seviyesinde.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى