ekonomi

Kimya Sektörü İlk Çeyrekte 4 Milyar 186 Milyon Dolarlık İhracata Koştu

Kimya sektörünün yılın ilk çeyreğine ilişkin ihracat rakamları belli oldu. İKMİB’den yapılan açıklamaya göre sektör 4 milyar 186 milyon dolarlık ihracata imza attı.

Mart Ayı İhracatı Yüzde 23,5 Arttı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, kimya sektörü ihracatını artırdı. İhracat Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan birinci çeyrekte 4 milyar 186 milyon dolara yükseldi.

Birlik açıklamasına göre yılın üçüncü ayında sektör ihracatını, bir önceki aya göre yüzde 23,5 oranında artırdı. Buna göre sektör Martta bir milyar 565 milyon dolarlık ihracatı tek başına yaptı.

Sektörün ihracattaki ilk adresleri Almanya, İspanya ve ABD oldu. İhracatın en çok yapıldığı ülke Almanya olarak kayda alınırken ülkeye Mart ayında yapılan ihracattan elde edilen kazanç 88 milyon 211 bin dolara denk geldi. Sektörün Almanya’ya yaptığı şubat ayı ihracatı ise 78 milyon 610 bin dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Buna göre Mart ayındaki ihracat yüzde 12,2’lik artış kaydetti.

İhracatın ilk onunda yer alan diğer ülkeler ise Hollanda, Mısır, Irak, Cebelitarık, İtalya, Malta ve İsrail olarak gözlemlendi.

İlk Sıranın Sahibi Plastik ve Plastik Ürünleri

Kimya sektörünün Mart ayında gerçekleştirdiği ihracatta, sektörün alt sektörleri arasında yer alan plastik ve mamulleri dış satıma en fazla katkı sağlayanlardan oldu. Buna göre plastik ve mamulleri ihracatının Mart ayında ülkemiz ekonomisine katkısı 539 milyon 676 bin 510 dolar oldu. Alt sektörlerin ihracat rakamları incelendiğinde listenin ikinci sırasında mineral yakıtlar, yağlar ve mamulleri yer aldı. Buna göre bu alt sektörün ihracattan elde ettiği kazanç 293 milyon 5 bin 36 dolara ulaştı. Anorganik kimyasallarsa üçüncü sıranın sahibi olarak dikkat çekti anorganik kimyasal sektörünün Mart ayı ihracatı tutarıysa 157 milyon 672 bin 569 dolar olarak kayda alındı.

Sektör bunların yanında kauçuk, 157 milyon 672 bin 569 dolarla eşya, eczane ürünü, boya ve vernik gibi ürünlerinde ihracatını yaptı.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى