Türkiye

İzmir İhracatın Yarısını Tek Başına Sırtladı!

Zeytin ve Zeytinyağı sektörü yılın ilk 3 aylık döneminde toplam 106 noktaya dış satım gerçekleştirirken, üretim konusunda İzmir’in, tüketim konusunda ABD’nin başta geldiği belirtildi.

Zeytin ve zeytinyağı ihracatı senenin ilk çeyreği baz alındığında geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla yüzde 97.1 seviyesinde artış göstererek 169 milyon 14 bin dolar seviyesini gördü. Geçtiğimiz senenin ilk çeyreğinde ise 85 milyon 772 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirilmişti.

Türkiye İhracatçılar Derneği‘nin verileri doğrultusunda, senenin ilk 3 aylık zaman dilimi içerisinde yapılan zeytin ve zeytinyağı ihracat rakamının, sektörün tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek ihracat olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

En Fazla İhracat ABD‘ye

Zeytin ve zeytinyağı sektörünün ocak ila mart dönemlerinde gerçekleştirilen 169 milyon 14 bin dolar tutarındaki ihracatın, 57 milyon 572 bin dolarlık bölümünün Amerika Birleşik Devletleri’ne yapıldığı aktarılırken, sektörün Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik ihracatının, senenin ilk çeyreği baz alındığında geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla 2.5 kart arttığı dile getirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından, sektörün en çok ihracat yaptığı ülkelere bakıldığında İspanya’nın 31.2 milyon dolar ile ABD’yi takip ettiği görülürken, İspanya’yı ise 12.5 milyon dolarlık ihracat ile Almanya’nın, 9.7 milyon dolarlık ihracat ile Suudi Arabistan’ın, 8 milyon dolarlık ihracat ile İtalya’nın izlediği belirtildi.

Bu senenin ilk çeyreği baz alındığında sektörün miktar bazında en çok ihracat artışı yakaladığı ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri gelirken, geçtiğimiz sene bahsi geçen dönemde 16.6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilen Amerika Birleşik Devletleri’ne bu senenin ocak ila şubat aylarında 41 miyon dolarlık ilave dış satım gerçekleştirildiği ifade edildi.

İzmir İhracatın Yarısını Tek Başına Karşıladı

Öte yandan İzmir’in senenin ilk çeyreğinde yaptığı 80 milyon 951 bin dolar tutarındaki dış satım ile zeytin ve zeytinyağı ihracatının yaklaşık olarak yarısını tek başına karşıladığı belirtilirken, İzmir’den sonra en çok ihracat gerçekleştiren ilin 34 miyon 437 bin dolar seviyesiyle İstanbul olduğu dile getirildi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى