ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

İki Ayda 3 Milyon Turist Ağırladık!

Yabancı turistin Türkiye’ye olan ilgisi Ocak-Şubat döneminde yüzde 35’lik artış kaydetti. Yılın ilk ayında ülkemize gelen yabancı sayısı ise 3 milyon oldu.

Yabancı Turist Sayısı Yüzde 35 Arttı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı yılın ilk ayına ilişkin yabancı turist sayısını açıkladı. Buna göre Ocak-Şubat döneminde 3 milyon yabancı turiste ev sahipliği yapan ülkemiz ziyaretçi sayısını 2017’nn aynı aylarına kıyasla yüzde 35 gibi yüksek bir oranda artırmayı başardı. Bu dönemde İran vatandaşlarının ilgisinin yüksek olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Yılın ilk iki ayında ülke bazlı turist sayısında İranlılar başı çekti. İranlı turist sayısındaki artış yüzde 11,73 olarak belirlenirken, Ocak ile Şubat aylarında ülkemize gelen İranlı turist sayısı 350 bin 421 kişiye yükseldi.

En çok turistin geldiği ikinci ülke ise Gürcistan olarak belirlendi. Gürcistanlı yabancı sayısındaki artış aynı dönemde yüzde 10,29 arttı. Bunu yüzde 7,4 oranındaki artışla Bulgaristan takip etti. İlk beşin dördüncü sırasında yüzde 6,8’lik artışla Almanya yer aldı. Beşinci sırada Rusya görüldü.

Ocak ile Şubat aylarında Türkiye’ye gelen Gürcistan vatandaşı sayısı toplamda 307 bin 447 kişi oldu. Bulgaristanlı sayısı 231 bin 374 kişiye yükseldi. Alman turist sayısı ise 196 bin 604 kişi olarak hesaplandı.

İstanbul İki Ayda 1,5 Milyon Turist Ağırladı

Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turistlerin ilk adresi yine İstanbul olurken, kent ziyaretçi sayısını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 56,21 oranında artırdı. Bu dönemde İstanbul bir milyon 679 bin 817 kişiyi ağırladı. Yabancı turistlerin diğer adresleri sırasıyla Edirne, Artvin ve Antalya olarak kayda geçti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى