ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

İhracatta Son Dakika! Rakamlar Açıklandı!

Türkiye İhracatçılar Merkezi ihracat rakamlarını açıkladı! Buna göre Türkiye geçen 12 aylık zaman diliminde ihracatı çift hanenin üzerinde artırdı.

İhracattan 12 Ayda 160 Milyar Dolarlık Kazanç!

Türkiye İhracatçılar Merkezi tarafından kayıt altına alınan ihracat verileri yüzleri güldürdü. Verilere göre ülkemiz geçen 12 aylık zaman diliminde ihracatı yüzde 10,5 gibi yüksek bir oranda artırmayı başardı. Son 12 aylık ihracattan elde edilen kazançsa 160 milyar dolara yakın oldu.

Mart Ayında Yüzde 11,5 Sıçradı

Kısa adı TİM olan Türkiye İhracatçılar Meclisi, mart ayında hayata geçen ihracat rakamlarını da açıkladı. Buna göre Türkiye yılın üçüncü ayında ihracatı, 2017 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 11,5 oranında artırdı. Mart ayında ihracattan elde edilen kazançsa 15 milyar 106 milyon dolar olarak kayda alındı. Bu tutar ülkemizin ihracat tarihinin rekor seviyesi olarak ifade edilirken, Türkiye’nin yüzü artan ihracatla güldü.

Birinci Çeyrekteki Artış Yüzde 10,4!

Türkiye İhracatçılar Meclisi yılın ilk çeyreğine ilişkin yaptığı inceleme sonuçlarını da paylaşmayı ihmal etmedi. Buna göre Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan yılın birinci çeyreğindeki ihracat, 2017’nin ilk çeyreğine kıyasla yüzde 10,4 oranında yükselmiş oldu. Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki ihracatın ülkemiz ekonomisine katkısı ise toplamda 40 milyar 727 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Geçen son 12 aylık dilimde de ihracatı ciddi oranda artıran Türkiye, artışı çift haneye taşıdı. İhracat bu dönemde yüzde 10,5’lik artışa imza attı. Dış satımdan elde edilen kazancın toplamı ise 159 milyar 923 milyon doları gördü.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى