ekonomi

Enerjide Tasarruf Planı Açıklandı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2033 yılına kadar 30,2 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanacağını açıkladı.

9. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nın açılışında, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’na ilişkin sunum gerçekleştiren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ülkemizin enerji kaynakları bakımından zengin bir ülke olmaması nedeni ile gelişmekte olan ülkelerin arasından sıyrılarak gelişmiş ülkelerin arasında katılabilmek için bazı stratejik adımların atılması gerektiğini vurguladı. Enerji verimliliğinin bu kapsamda oldukça önemli olduğunun altını çizen Bakan Albayrak, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ile 2033 yılına kadar toplamda 30,2 milyar dolar değerinde enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiğini belirtti.

Sokak Aydınlatmalarından Başlanılacak

Konu ile ilgili çalışmaların önemli bir ayağının sokak aydınlatmalarından başlayacağını belirten bakan Albayrak ülkemizde hali hazırda 7,5 milyon sokak aydınlatması bulunduğunu belirtti. Enerji verimliliğinde önemli bir etkene sahip olan sokak aydınlatmalarının yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen enerji ile çalıştırılması için proje başlatacaklarını dile getiren Bakan 2023 yılına kadar aydınlatmaların yüzde 30’unun değiştirileceğini hedeflediklerini ifade etti. Yüzde 30’luk değişimden elde edilecek yıllık tasarruf miktarının 180 milyon lira olduğunu belirten Bakan Albayrak, bu konudaki çalışmalara en kısa sürede başlamak istediklerini dile getirdi.

1,7 Milyon Konuttan 10 Milyar Dolar Tasarruf Hedefi

Enerji Verimliliği Eylem Planında konut ve sanayinin de büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan 2023 yılına kadar 1,7 milyon konutun dönüşümü ile birlikte toplamda 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağını, ısı yalıtımının 20 yıllık ömrü dikkate alındığında ise bu tasarruf miktarının 10 milyar dolara çıktığını belirtti. Sanayinin enerji tüketimi ile ilgili de önemli adımlar atmayı planladıklarını ifade eden Albayrak enerji tüketiminde sanayinin yüzde 32 ile lider konumda olduğunun altını çizdi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى