ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Enerji Sektörü 2017’de 200 Milyar Dolarlık İşlem Gerçekleştirdi!

Küresel elektrik ve altyapı piyasasında geçen sene 200.2 milyar dolar değerinde 516 işlem gerçekleştirilirken, bu işlemlerin yüzde 50’sinden fazlası Amerika’da gerçekleştirildi. Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin elde ettiği “Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri- 2017 Değerlendirmesi ve 2018 Görünümü” raporu kapsamında, 2017’de elektrik ve altyapı piyasasında küresel bazda 200.2 milyar dolar değerinde 516 işlem gerçekleştirildi. Geçekleştirilen işlemler, değer ve hacim yönünden 8 senenin en yüksek seviyesini gördü.

Küresel elektrik ve altyapı piyasasında toplam işlem hacmi, 2017 senesinde bir önceki seneye kıyasla yüzde 10 oranında artış gösterdi. Toplam işlem hacminin artışına, yenilenebilir enerji işlemlerinde görülen yüzde 28 oranındaki artış destek oldu. 2017 senesinde 42.8 milyar dolar değerinde yenilenebilir enerji ile ilgili işlem gerçekleştirilirken, yenilenebilir enerji alanına yapılan yatırımlar bir buçuk kat arttı. Yenilenebilir enerji işlemlerinin üçte birine tekabül eden 15.1 milyar dolarlık kısmı Avrupa merkezliydi. Yatırımcıların uzun vadeli ve kararlı getiri sağlama arayışıyla, geçen sene 100.3 milyar dolar tutarında iletim ve dağıtım işlemi gerçekleştirildi. İletim ve dağıtım işlemleri, 2017 senesindeki toplam işlem değerinin yüzde 50.1’lik bölümüne tekabül ediyor.

En Çok İşlem ABD Tarafından Gerçekleştirildi

Amerika kıtasında elektrik ve altyapı piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin değeri 102.2 milyar dolar olarak belirlendi. Bu piyasalardaki işlemler, 8 senenin ardından ilk defa 100 milyar doları geçti. Bu işlem hacminin 87.9 milyar dolarlık bölümü ABD tarafından gerçekleştirildi.

Amerika kıtasında elektrik ve altyapı piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin 29.4 milyar dolarlık bölümü elektrik şebekesi, 14.2 milyar dolarlık bölümü ise yenilenebilir enerji alanlarında yapıldı. Yenilenebilir enerji anlaşmaları senelik bazda hacim olarak yüzde 28 oranında artarken, işlem değeri yüzde 71 oranında arttı.

Avrupa’da elektrik ve altyapı piyasasında gerçekleştirilen işlem hacmi yüzde 11 oranında artış göstererek 213’e ulaştı. Aynı süreçte işlem değeri, 50.3 milyar dolarla bir önceki seneye göre yatay seyir izledi. Toplam işlem değerinin yüzde 30’luk bölümü yenilenebilir enerji alanında gerçekleştirilirken, işlem değerinin yüzde 27’lik bölümünü dağıtım ve yüzde 26’lık bölümünü üretim oluşturdu.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى