ekonomihaberRaporlarTürkiye
أخر الأخبار

Elektrikte Her Sene 4 Milyar Lira Tasarruf Sağlamak Mümkün!

Türkiye’de elektrik için akıllı şebekelerin kullanılmaya başlanmasıyla senelik bazda 4 milyar lira tasarruf sağlamak mümkün hale gelecek.

Türkiye’de elektrik için akıllı şebekelerin kullanılmaya başlanmasıyla senelik bazda 4 milyar lira tasarruf sağlamak mümkün hale gelecek. 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG 2018)’den önce kongrenin yapmış olduğu açıklamalarda, akıllı şebeke uygulamasıyla enerji tasarrufunun artırılabileceğine dikkat çekildi. Konu ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmelerde Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aydın Çetin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verileri kapsamında, Türkiye’de geçen sene elektrik tüketiminin 280 milyar kilovatsaate ulaştığını anımsattı.

Kayıp Kaçak Oranı Minimum Düzeye İnecek

Akıllı şebeke uygulamasıyla ihtiyaca uygun enerji tüketiminin planlandığı bir sistemin oluşturulacağına dikkat çeken Çetin, elektrik tüketiminde yüzde 1’lik bir tasarrufun 2.8 milyar kilovatsaat enerjiye tekabül ettiğini vurguladı. Bu tasarrufun tüketici faturalarında senelik bazda 1 milyar liradan fazla tasarruf anlamına geldiğini aktaran Çetin, Avrupa Birliği’nin akıllı şebeke uygulamaları sayesinde elektrik tüketiminde 2020 senesine kadar yüzde 4 oranında tasarruf sağlamayı hedeflediğine işaret etti. Türkiye’de yalnızca elektrik tüketiminde yüzde 4’lük bir tasarrufun ekonomiye doğrudan ve dolaylı yolla katkısının senelik bazda 4 milyar lirayı geçeceğini belirten Çetin, Türkiye’de kayıp- kaçak rakamlarının dünya ortalamasının üstünde olduğunu vurgulayan Çetin, bu rakamların en fazla olduğu bölgelerin Dicle, Van Gölü ve Aras dağıtım bölgeleri olduğunu bildirdi. Çetin, Van gölü dağıtım bölgesindeki pilot uygulamayla sayaçların uzaktan takibinin yapılacağını, bu sayede kayıp kaçak oranının yüzde 60’tan yüzde 15’e düşeceğini belirtti.

Bunun yanı sıra, elektrik tüketiminde aydınlatma maliyetlerine de değinen Çetin, 7 milyon sokak lambasının enerji tüketiminde yüzde 41’lik bir enerji tasarrufu hedeflendiğini belirterek, elektrik tüketiminde aydınlatmanın yüzde 2’lik paya sahip olduğunu dile getirdi. Çetin, bu pay göz önünde bulundurulduğunda yalnızca aydınlatmadan 2 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlamanın mümkün olduğuna işaret etti.

İstanbul Kongre Merkezi’nde 25- 26 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 6. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na, 50’den fazla ülkeden 10 bini aşkın sektör temsilcisi, uzman ve akademisyenin katılacağı öngörülüyor.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى