RaporlarULUSLARARASI

Dünyadaki Toplam Borç Miktarı Rekor Seviyeye Ulaştı

Uluslararası Finans Enstitüsü 237 trilyon dolara ulaşan tarihi dünya borç miktarının faiz oranlarından etkilendiğini vurguladı.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF) tarafından hesaplanan rakamlara göre dünyadaki toplam borç miktarı tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. 10 yıl öncesine göre 70 trilyon dolardan fazla artış yaşandığını belirten IFF, dünyadaki toplam borç miktarının 237 trilyon dolar seviyesine ulaşarak tarihte bir rekor kırıldığını açıkladı.

Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) göre oranlandığı takdirde hane içerisinde yaşayan bireylerin toplam borcunun tarihin en yüksek seviyesine ulaşmasında, artan faizoranlarının etkili olduğu belirtildi. Belçika, Kanada, Fransa, Lüksemburg, Norveç, İsveç ve İsviçre’nin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu belirtilirken, büyüme oranlarının da aynı oranda azaldığına dikkat çekti. Faiz oranlarının giderek artması ile 237 trilyon dolar borç seviyesine ulaşan dünyadaki toplam borç miktarının endişe yarattığı ifade edildi.

Sadece İrlanda ve İtalya Yüzde 50’nin Altında

Gelişmiş ülkeler grubu içerisinde yer alan İrlanda ve İtalya’nın hane içerisinde yaşayan bireylerin toplam borç miktarının diğer ülkelere oranla daha iyi olduğu belirtildi. Gelişmiş ülkeler içerisinde sadece İrlanda ve İtalya’nın hane halkı borç miktarının yüzde 50 oranının altında kaldığı ifade edildi.

Ülkelerin devam eden güçlü büyüme oranlarına bakıldığında ve bu oranların borç/GSYH oranına göre yorumlandığında, gelişmiş ülkelerin 2017 yılının dördüncü çeyreğinden itibaren üst üste beş çeyrek gerilediğine dikkat çekildi. 2016 yılında açıklanan verilere göre 2016 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 317,8 seviyesinde olan söz konusu bu oranın günümüzde 4 puan daha düştüğü ifade edildi.

Uluslararası Finans Enstitüsü 237 trilyon dolara ulaşan tarihi dünya borç miktarının faiz oranlarından etkilendiğini vurgulayarak ülkelerin dikkatli davranması gerektiğini dile getirdi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى