ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Dünya Bankası: Türkiye 2018’de Yüzde 4-5 Büyüyecek

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü, Türkiye’nin ılımlı büyümeye devam edeceğini, öngörüsünün yüzde 4 ile 5 arasında olduğunu açıkladı.

Türkiye Öngörüsü Yüzde 4 ile 5 Arasında Oldu!

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörlüğünü yapmakta olan Johannes Zutt, Türkiye’den beklediği büyüme verileri hakkında konuştu. Zutt’un tahminine göre, ülkemiz 2018 ile 2019’da en az yüzde 4’lük büyüme kaydedecek. Ekonomide ılımlı büyüme devam edecek.

“Hükümet Özel Sektörü Cesaretlendirdi”

Dünya Bankası’nın Türkiye Direktörü 2017 yılına ilişkin bir değerlendirme de yaptı. Geçen yılın Türkiye için iyi geçtiğini belirterek, ekonomik göstergelerin başarılı olduğunu ifade etti. 2016 yılındaki hain darbe girişimine değinerek, sonraki süreçte hayata geçirilen politikaların olumlu olduğunu kaydetti. Bu kapsamda özel sektörü cesaretlendiren teşviklere imza atan hükümetin, finansal desteklerinin oldukça büyük olduğunu dile getirdi. Özel sektöründe hükümet politikalarına pozitif yanıt verdiğini, böylelikle geçen yılın büyüme rakamlarının beklentinin üzerine çıktığı söyledi.

Geçen yılın Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında gözlemlenen büyüme verilerine de değinen Türkiye Direktörü firmaların verimlilik açısından daha aktif olmaları gerektiğini, aktif olmamaları halinde aynı büyümenin yakalanamayacağını aktardı. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin katma değeri yüksek ürünler üretmesi gerektiğini, bu kapsamda inovasyonun önemli olduğunu, teknolojik gelişmelere açık olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İşte 2018 ve 2019 Yılı Büyüme Öngörüsü…

Johannes Zutt’un açıklamasında bu seneye ve gelecek seneye ilişkin büyüme tahminleri de yer aldı. Zutt, “Türkiye’den 2018 ile 2019 senelerinde en az yüzde dörtlük büyüme bekliyoruz. Tahminimizce bu süreçteki büyüme ılımlı olmaya devam edecek ve Türkiye yüzde 4 ile 5 arasında bir büyüme yakalayacak” dedi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى