ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Dış Ticaret Açığı Şubatta Büyüdü! Artış Yüzde 54,2!

Şubat ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı. Buna göre Türkiye’nin şubat ayındaki ihracatı 13 milyar doların üzerinde oldu. İthalat ise 18 milyar 936 milyon dolar olarak kayda geçti.

İhracattaki Artış İthalatın Gerisinde Kaldı

Şubat ayı geçici dış ticaret verileri çalışmasını TÜİK ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığıbirlikte hazırladı. Yapılan açıklamaya göre ülkemiz bu yılın şubat ayında ihracatı artırdı. Artış bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 9’u buldu. Şubat ayının ilk gününden son gününe kadar gerçekleşen dış satım ise toplamda 13 milyar 176 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemdeki ithalatsa yüzde 19,7’lik artış kaydetti. Artış sonrasında Türkiye’nin şubat ayı ithalatı 18 milyar 936 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Dış Ticaretteki Açık Büyüdü

Türkiye’nin dış ticaret açığı 2018’in Şubatında yüzde 54,2 artış kaydetti. Artış sonrasındaki açık 5 milyon 761 milyon dolar olarak kayda alındı.

Bu dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranında gerileme gözlemlendi. Bu yılın ikinci ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 69,6 seviyesine indi. Bir önceki yılın aynı ayındaki oran ise yüzde 76,4 olarak kayda alınmıştı.

Şubat ayı ihracatı mevsimsel ve takvimsel etkilerden arındırıldığında ihracatın yüzde 2,7 artığı belirlendi.

2018’in Şubatında Türkiye AB’ye yönelik ihracatı artırdı. Artış bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 23,8 gibi yüksek bir oranda hayata geçti. AB’ye yapılan ihracattan elde edilen kazançsa toplamda 6 milyar 844 milyon doları buldu.

Söz konusu ayda ihracatın ilk adresi Almanya olarak dikkat çekti. Buna göre Türkiye yılın ikinci ayında Almanya’ya bir milyar 359 milyon dolarlık dış satıma imza attı. Almanya’yı İtalya, İngiltere ve ABD takip etti. Şubatta İtalya’ya yapılan ihracattan elde edilen kazanç 864 milyon dolara yükseldi. İngiltere ise toplamın 840 milyon dolarını karşıladı. ABD’ye yönelik ihracatın getirisi ise 666 milyon dolar seviyesinde oldu.

İthalatın İlk Adresi Çin Oldu!

Şubat ayında ithalatın en yoğun yapıldığı ülke Çin olurken, ülkeden yapılan ithalata bir milyar 863 milyon dolarlık kaynak aktarıldı. Çin’i Rusya, Almanya ve Fransa takip etti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى