ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Bakan Albayrak Enerji Sektöründe Yürütülen Çalışmaları Anlattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Partili vekillerine enerji sektöründe yürütülen çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı.

AK Partili milletvekilleriyle bir araya gelerek ilerleyen süreçte enerji sektöründe gerçekleştirilecek yatırımlar hakkında bilgilendirme yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yerli enerji ve maden politikasında enerji sektöründe millileşmenin devam edeceğini dile getirdi. Berat Albayrak, AK Parti Genel Merkezi’nde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu’nun katılımda bulunduğu heyetle bir araya geldi.

Enerji sektöründe dev yatırımlarla geçen 2 sene ve özellikle nükleer, yenilenebilir enerji sektörüyle maden sektörü olmak üzere ilerleyen süreçte faaliyete girecek projeler hakkında milletvekilleriyle görüşen Albayrak, şehirlerin öncelikli ihtiyaçlarına dair milletvekillerinin fikirlerini aldı. Toplantıya katılan tüm milletvekilinin fikir ve taleplerini dinleyen Bakan Albayrak, ön çalışmaların yapılarak bölgelerin ihtiyaçlarının karşılanacağını belirtti.

YEKA Modelini Tüm Dünya Örnek Aldı

Milli Enerji ve Maden Politikası’na ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda Bakan Albayrak, programda gelinen son durum ve ilerleyen süreçte neler yapılacağına değindi. Güneş ve rüzgar enerjisinde bu sene 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmaların başladığını bildiren Albayrak, rüzgar enerjisinde dünyadaki en büyük off- shore projesinin hazırlandığını vurguladı. Türkiye’nin faaliyete aldığı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modelinin ardından çeşitli ülkelerin bu modeli örnek alarak kendi ülkelerinde uygulamak için de çalışmalara başladığına dikkat çeken Albayrak,YEKA modelinin dünyada yankı uyandırdığına işaret etti.

Bor madeni için 2018 senesinin çok kritik bir süreç olacağını belirten Albayrak, bor madeninde önemli gelişmeler yaşanacağını dile getirdi. Bu sene önemli adımlar atılacağını ifade eden Albayrak, bor konusunda dünyada önemli çalışmalar yürütmüş başarılı bir ekip kurulduğunu ve bu ekiple bu sene temel atma sürecinin geliştirileceğini anlattı.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى