ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Avrupa’da Otomobil Satışları Şubatta Yüzde 4 Arttı!

Avrupa ülkelerindeki otomotiv satışları Şubatta yükselişe geçti. Artış yüzde 4,1 olurken, satışlar 1 milyon 338 bin 417 adeti buldu.

ODD Açıkladı! Pazar 1,3 Milyon Adetin Üzerine Çıktı

Kısa adı ODD olan Otomotiv Distribütörleri Derneği, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin kayıt altına aldığı veriler ışığında yılın ikinci ayına ilişkin Avrupa otomotiv pazarı değerlendirmesini tamamlayarak, sonuçları açıkladı.

Yayımlanan değerlendirme raporuna göre AB ve EFTA ülkeleri şubat ayında otomotiv satışlarını, bir önceki yılın Şubatına kıyasla yüzde 4,1 oranında artırdı. Satışlardaki artış sonrasında pazarın büyüklüğü bir milyon 338 bin 417 adete yükseldi. 2017’nin Şubatındaki Pazar büyüklüğüyse 1 milyon 285 bin 710 adet olarak belirlenmişti.

Otomobil Satışları Yüzde 5,6 Arttı

Avrupa ülkelerindeki otomobil satışlarının Şubat ayı değişimi incelendiğinde, 2017’nin şubatına yüzde 5,6’lık fark atıldı. Otomobil pazarının büyüklüğü ise iki milyon 818 bin 858’e ulaştı.

AB ve EFTA ülkeleri arasında otomobil pazarında en fazla kayıp Norveç’te gözlemlendi. Ülkedeki otomobil satışları yılın ikinci ayında yüzde 9,8 azaldı. İzlanda’da daralma yaşanan pazarlardan oldu. Satışlardaki düşüş yüzde 8,4 olarak belirlendi. Avrupalı ülkeler arasında otomobil satışları aşağı yönlü seyreden diğer bir ülke ise yüzde 5,7’lik azalışla Slovakya olarak gözlemlendi. Bunu Belçika, İsviçre, İsveç ve İngiltere takip etti. Türkiye’deki değişimse yüzde 0,20 oranında artışa işaret etti. pazardaki genel değişimse yüzde 4’lük artış oldu. Buna göre Şubat ayında Avrupalı ülkelerde satıla otomobil sayısı bir milyon 159 bin 39 adet olarak kayda alındı.

Hafif Ticari Araç Pazarında Şubat Ayı Değişimi

Şubat ayında hafif ticari araç pazarı da genişledi. Yapılan değerlendirmeye göre pazardaki büyüme yüzde 5,6 oldu. Söz konusu ayda ülkemizdeki hafif ticari pazarı yüzde 3,59 oranında arttı. satışlarını en çok artıran ilk üç ülke sırasıyla İzlanda, Letonya ve Litvanya oldu.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى