ekonomihaberRaporlarTürkiye

AVM’lerde 2018 Ciro Beklentisi 125 Milyar Lira!

AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM’lerdeki kiraların Türk Lirası olması için çalışma yürüttüklerini söyleyerek, 2018 senesinin hedefinin 125 milyar TL ciro olduğunu aktardı.

AYD ve Akademetre Research iş birliğiyle hazırlanan AVM Endeksi‘ne yönelik bilgi aktaran Hulusi Belgü, AVM’lerin geçtiğimiz seneki cirosunun 110 milyar TL olarak gerçekleştiğini söyleyerek, Türkiye’nin 2016 ve 2017 senelerinde problemli günler yaşadığını dile getirdi.

Söz konusu dönemler içerisinde turistlerin geliş sayısında ciddi azalmalar gözlemlendiğini aktaran Belgü, ülkenin içinde bulunduğu jeopolitik konumun insanlarda çeşitli endişeler meydana getirdiğini fakat bu duruma rağmen ciroların yükselmeyi sürdürdüğünü kaydetti.

2016 senesinde temmuz ayından sonra cirolarda düşüş gözlemlense dahi, çok hızlı bir biçimde toparlanma yaşandığını dile getiren Belgü, 2017 senesinde artışın sürdüğünü ve ciroda 110 milyar TL seviyesinin yakalandığını ifade etti.

2018 Hedefi 125 Milyar TL Ciro

Açıklamasında ciroların şu anda enflasyonun üstünde artmaya devam ettiğini kaydeden Belgü, bu sene içerisinde 125 milyar TL, 2023 senesinde ise 200 milyar TL ciro hedeflediklerini söyledi.

Geçtiğimiz sene içerisinde 397 seviyesinde bulunan AVM sayısının, bu sene içerisinde 410’a yükseldiğinin altını çizen Belgü, AVM sayısındaki beklentinin 2023 senesinde 475 olduğuna dikkatleri çekti. 12 milyon metrekare olan kiralanabilir alanların 2023 senesinde 15 milyon metrekare seviyesine, ziyaretçi sayılarnın ise bu sene içerisinde 2.3 milyara ve 2023 senesinde 2.8 milyara ulaşmasını tahmin ettiklerinden bahseden Belgü, gelinen nokta baz alındığında AVM’lerin 58 milyar dolar tutarındaki yatırımı ve 520 bin nitelikli istihdamı temsil ettiğini kaydetti.

AVM Kiralarının Türk Lirası’na Çevrilmesi İçin Çalışma Yapılıyor

AVM’lerdeki kiraların Türk Lirası cinsine dönmesi adına bir çalışma gerçekleştirdiklerine değinen Belgü, 10 senelik bir süreç içerisinde AVM’lerin kiralarının Türk Lirası’na nasıl çevrileceğine yönelik bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Öte yandan Bengü, söz konusu projeyle alakalı henüz yolun başında olduklarına vurgu yaparak, kısa bir zaman dilimi içerisinde konu hakkındaki bilgilerin detaylı olarak paylaşılacağını sözlerine ekledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى