ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Arap İş Adamları Türkiye’ye Milyon Dolarlık Yatırımlar Yapacak!

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA)’nın organizasyonuyla Türkiye’yi ziyaret eden Arap iş adamları, Konya‘da milyonlarca dolar değerinde yatırımlarla et ve süt üretimi yapacak. TYDTA başkanlığında hafta içi Körfez ülkelerinden Konya’ya gelen 200 iş adamı, şehirde tarım ve hayvancılık sektörünün faaliyetlerini inceledi. Sektör paydaşlarıyla temas kuran Arap yatırımcılar, bölgedeki yatırım fırsatlarını değerlendirmek için anlaşmalar imzaladı.

Suudi Arabistan Cidde’de yaşayan Muhammed Al Nahdi, yatırım yapmak için ziyaret ettiği Konya’da muhabirlere açıklamalarda bulundu. Cidde’de ziraat ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren bir şirketi bulunduğunu dile getiren Al Nahdi, ilk yurt dışı yatırımını Türkiye’de yapacağına dikkat çekti. Hayvancılık sektöründe Türkiye’deki fırsatlar nedeniyle bölgede yatırım yapma kararı aldığını ifade eden Al Nahdi, iklim ve hükümetin sağladığı imkanların da cazip olduğunu belirtti.

Ülkenin Et Üretimi Artacak

Hatay’da açacağı çiftlikte et üretimine başlayacağını bildiren Al Nahdi, Türkiye’de büyükbaş hayvancılık alanında 10 milyon dolar civarında yatırım gerçekleştireceğine işaret ederek, bölgede bir müessese kurduğunu aktardı. Yatırımının pazara ve satış miktarına göre artabileceğini belirten Al Nahdi, et ve süt üretimi yapmayı hedeflediklerini vurgulayarak, Türkiye’nin belirli dönemlerde et ithalatıyla gündeme geldiğini anımsattı. Kendisinin ve diğer iş adamlarının bölgede yapacağı yatırımların et üretimine fayda sağlayacağını ifade eden Al Nahdi, yatırımları sayesinde Türklerin daha ucuz et tüketimine destek olacaklarını aktardı.

Türkiye’de hayvancılık ve tarımsal üretim alanlarında yatırım yapacağını belirten Suudi Arabistanlı Salih Muhammed El Zaman, küçükbaş hayvancılık alanında yatırım planı olduğuna dikkat çekerek, büyük çaplı projelerde de yer alabileceğini ifade etti. Projenin ilk etabında bin küçükbaş hayvanla işe başlayacağını dile getiren El Zaman, başka bir şehirde de yem üretimi alanında yatırım yapmayı planladığını aktardı. Türkiye’nin yatırım potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan El Zaman, yatırımı için belirli bir tutar düşünmediğini belirterek, uygun imkanlar olduğu sürece yatırımını büyüteceğini dile getirdi. El Zaman, Türkiye’yi özel yatırım fırsatları sunması ve güzel projeleri olması nedeniyle seçtiğini söyledi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى