ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

Antalya’da Turizme Mart Ayı Rekoru Damga Vurdu

Antalya’da mart ayında turizmde rekor kırıldı. Konu ile ilgili açıklama yapan vali Münir Karaloğlu, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 73’lük bir artış yaşadıklarını belirtti.

Bacasız sanayimiz yeniden eski günlerine dönüyor. 2016 yılında yaşanan Rusya krizinin ardından bir müddet sıkıntı yaşayan turizm sektörü 2018 yılına umutlu girdi. 2014 ve 2015 yıllarında toplamda 12 milyon turistin ağırlandığı şehirde bu sene rekorun kırılması bekleniliyor.

Valiliğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre bu sene Mart ayında gelen turist sayısı bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 73 oranında artış göstererek 286 bine ulaştı. 2017 yılının mart ayında şehre gelen turist miktarı 165 bin seviyesinde olmuştu. Yılın ilk üç ayında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 oranında bir artış yaşandı.

Valilik Çalışmalara Devam Ediyor

Antalya ile ilgili valiliğin çalışmalarını hız kesmeden devam ettirdiğini belirten Vali Münir Karaloğlu, şehrin 2018 yılında 14 milyon turist hedefine ulaşacağını düşündüklerini ifade etti. Konu ile ilgili valilikçe çekimi gerçekleştirilen Kaleiçi, Patara Plajı, Aspendos, Yat Limanı gibi kentin tarihi ve doğal güzelliklerinin de eklendiği fotoğraflar da sosyal medyada paylaşıldı. Antalya Valisi Karaloğlu, şehrin her zaman bir turizm başkenti olduğunu ve bu yönünün ön plana çıkarılması amacı ile gerekli çalışmaları gerçekleştirmekte hiçbir zaman geri durmayacaklarını dile getirdi.

Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre 1 Ocak- 31 Mart tarihleri arasında şehre gelen turist sayısı 491 bin 48 oldu. Gazipaşa havalimanında değerlendirmeye alınması ile birlikte bu rakam 494 bin 485’e yükseldi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى