Türkiye

Allianz Türkiye Sektörde Birinciliğini Koruyor!

Allianz Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Aylin Somersan Coqui, 2008 senesinden beri Türkiye’ye gerçekleştirilen yatırımın 5 milyar liraya yaklaştığını bildirdi. Şirketin 2017 senesine yönelik bilançosunu değerlendiren Coqui, küresel ekonomiyi etkileyen siyasi, ekonomik ve jeopolitik olayların yaşandığı 2017’de, Türkiye ekonomisinin güçlü bir büyüme performansı gösterdiğine dikkat çekti. Ülkenin kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları ve yükselen enflasyona karşın Kredi Garanti Fonu (KGF) gibi teşvikler sayesinde başarılı bir büyüme sağladığını anlatan Coqui, sigorta sektörünün ise büyümesine rağmen doğal afetler ve mevzuatta yaşanan beklenmedik değişikliklerden olumsuz etkilendiğine değindi. Coqui, bu şartlarda Türkiye’nin üç şirketi olan Allianz Grubu‘ndan alınan destekle sektörde birinciliği elden bırakmadıklarını dile getirdi.

Geçen sene şirketin 22.8 milyar lira aktif büyüklüğü, 9.2 milyar lira prim ve katkı payı üretimi ve 807 milyon lira net kar elde ederek sektördeki finansal gücünü koruduğuna dikkat çeken Coqui, müşterileri, hissedarları, dağıtım kanalları, çalışanları ve vatandaşlar için değer yaratmaya devam edeceklerini ifade etti. Dengeli portföy yönetimiyle bütün alanlarda etkin olarak rol aldıklarını dile getiren Aylin Somersan Coqui, Allianz Türkiye’nin hayat dışı branşta 5.1 milyar lira prim üretimi gerçekleştirerek bu alanda yüzde 12.9 pazar payına sahip olduğunu aktardı.

Şirketin Bireysel Emeklilikte Pazar Payı Yüzde 16’ya Ulaştı

Trafik branşında 1.5 milyar lira prim üretimi gerçekleştirerek yüzde 11.8 pazar payına, sağlık branşında 1.8 milyar lira prim üretimi gerçekleştirerek yüzde 35 pazar payına sahip olduklarını bildiren Coqui, 2017’nin tüm branşlarda sektör lideri olarak sonlandırıldığına işaret etti. Kasko’da 746 milyon lira prim üretimiyle yüzde 10.8 pazar payına sahip olan Allianz Türkiye, oto dışı elementer branşlarda 1.1 milyar lira prim üretimiyle yüzde 7.4 pazar payına sahip oldu. Şirket, hayat branşında 752 milyon lira prim üretimiyle yüzde 11 pazar payına sahip olurken, bireysel emeklilikte 13 milyar lira fon büyüklüğü ve 890 bin katılımcıya yüzde 16.6 pazar payına ulaştı.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى