ekonomihaberRaporlarTürkiye

Akaryakıt Şirketleri Yakıttan Aldıkları Paylara Zam İstiyor

Akaryakıt sektörü son dönemlerde üst üste yaşanan zamlar nedeni ile yeterli geliri elde edemediklerini belirterek dağıtıcı ve bayi paylarının enflasyon oranında artırılmasını talep etti. Sektörde satılan akaryakıtın litresi üzerinden yaklaşık 10 dolayında gelir elde eden kurumlar bu rakamın yıl başlarında enflasyon oranında artırılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna başvurdu. Şirketlerin bu talebi kabul edilirse ürünlere 6 ila 7 kuruş civarında bir zam gelmesi bekleniyor.

EPDK Başkanı İle Görüşme Yapıldı

Sektör sorunlarını dile getirmek ve gerçekleştirilebilecek çalışmalar hakkında karşılıklı olarak bilgi vermek amacı ile sektör temsilcileri geçtiğimiz günlerde Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) başkanı Mustafa Yılmaz ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede son dönemlerde hem dolar kurunda hem de petrol fiyatlarında yaşanan artışlar nedeni ile ürünlere peş peşe zam yapılmasının yanı sıra sektörde dağıtım şirketleri ve bayileri karşı karşıya getirmekte olan taşıt tanıma sistemleri de dile getirildi.

Sektör temsilcileri 6 liralık benzinde yüzde 10’luk bir kar payının dağıtıcı ve bayi arasına bölünmekte olduğunu belirterek, dağıtıcıların 30 kuruş, bayilerin de 30 kuruş civarında bir ödeme aldıklarını, sektörde artan işçilik maliyetleri nedeni ile bu rakamın piyasanın döndürülmesini zorlaştırdığını ifade etti. Bu payın her sene enflasyon oranında güncellemesini talep eden dağıtım şirketleri ve bayiler ekonomik anlamda bayilerin zorda kalmaması için bu çözümün bir an önce hayata geçirilmesini başkan Yılmaz’dan talep etti.

Bayilerin bir diğer talepleri ise Taşıt Tanıma Sistemi konusunda oldu. Bu konuda dağıtım şirketlerinin sözleşmeleri kendilerine de açmasını isteyen bayiler ayrıca istemeyen bayinin uygulama dışarısında bırakılması gerektiğinin de altını çizdi.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى