ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

ABD, 2,5 Milyar Dolarlık İHA Satışına Onay Verdi

ABD, Almanya’ya milyar dolarlık silah satmaya hazırlanıyor. Bakanlık satış için gerekli onayın verildiğini, anlaşmanın 2 milyar 500 milyon dolar olduğunu duyurdu.

Almanya ABD’den 2,5 Milyar Dolarlık Silah Talep Etti

ABD ve Almanya arasındaki ticari ilişkilere bir yenisi eklendi. ABD’nin Savunma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı silah satışı hakkında açıklama yaptı. Buna göre ABD, Almanya’ya 2 milyar 500 milyon dolarlık dev bir silah satışına onay verdi. Silah satışı onayında MQ-4C Triton tipi insansız hava araçlarının da olduğu ifade edilirken, Almanya’nın talepleri arasında bir adet insansız hava araçları misyon kontrol istasyonunun da olduğu belirtildi. Ajanstan yapılan açıklamada satış onayı dahilinde bir adet ana operasyon üssünün olduğu ve bir adet ileri operasyon üssünün yer aldığı da dikkat çekti. Bunların yanında Almanya ABD’den 20 adet navigasyon sistemi de talep etti. Ve tüm bu savunma silahlarının satışı için onay an itibariyle ABD’den çıkmış oldu.

NATO Güvenliğine Katkı Sağlayacak

Savunma, Güvenlik İşbirliği Ajansı açıklamasında silah satışı tutarının 2 milyar 500 milyon dolar olduğuna dikkat çekti. Söz konusu silah satışının NATO’nu güvenliğine büyük katkılar sağlayacağının altı çizildi. Ajansın açıklamasın yer alan ve gözden kaçmayan diğer bir ifade ise 155 mm M109A6 Paladin tipi Obüs sistemleri konusunda fark edildi. Açıklamaya göre söz konusu sistem Suudi Arabistan’a satılacak. Bu satış içinde gerekli onay verildi. Sistemin Arabistan’a maliyeti ise 1 milyar 300 milyon doları bulacak.

İlgili satışların hayata geçmesi içinse ülke senatosunun ve Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitelerinin bir aylık zaman diliminde onaya karşı çıkmaması gerekiyor.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى