ekonomihaberRaporlarTürkiyeULUSLARARASI

2018’de Yabancılara 7.5 Milyar Dolarlık Konut Satışı Hedefleniyor

Gayrimenkul sektör temsilcileri, bu sene yabancılara minimum 7.5 milyar dolar tutarında 30 bin konut satışı yapılacağını öngörüyor. 2017 senesinde yabancılara 4.6 milyar dolar tutarında 22 bin 234 konut satışı gerçekleştirilmişti. Konut satışları 2017’de bir önceki seneye kıyasla yüzde 22.2 oranında artış göstermişti. Bu sene Ocak ayında ise yabancılara gerçekleştirilen konut satışları bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 25.7 oranında artışla bin 742 seviyesine ulaştı. Gayrimenkul sektörü, 2 senedir bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla artış gözlemlenen yabancılara yapılan konut satışlarının 2018’de 30 bine ulaşmasını ve bu satışlarda 7.5 milyar dolarlık getiri elde edilebileceğini öngörüyor.

TÜİK‘in elde ettiği verilerde tapunun temel alındığını dile getiren Özyurtlar HoldingYönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, gayrimenkul satışlarında tapuların 2 sene sonra verildiğini vurgulayarak, geçen sene elde edilen rakamların arasında 2015’te satılan konutların da bulunduğunu anımsattı. Türkiye yönünden kötü olayların yaşandığı dönemlerde bile artış yakalandığını anımsatan Özyurt, Türkiye’de son zamanlarda terör olaylarının çok azaldığını belirterek, ülkede siyasi istikrarın sağlandığını, seçimsiz bir dönem yaşandığını, bu nedenle ülkenin yabancı yatırımcılara cazip geldiğini ifade etti.

Konut Satışları İhracat Kapsamına Alınmalı

Şirketin, bu sene 2017 senesinin aynı dönemine kıyasla yabancıya satışta yüzde 100 artış sağlandığını bildiren Özyurt, yabancılara cazip gelen Türkiye’nin, ülkenin durumlarının iyileşmesiyle 2018’de yabancılara 7.5 milyar dolar değerinde 30 bin konut satışı gerçekleştirebileceğini aktardı. Özyurt, bu rakamlara Türkiye’nin kolaylıkla ulaşabileceğini belirtti.

Yabancıya gerçekleştirilen satışların ihracat kapsamına alınmasını talep eden Özyurt, satışların ihracat kapsamına alınmaması halinde ise ihracatçılara sağlanan fırsatlardan faydalanmak istediklerini bildirdi. Özyurt, KDV iadelerinin hızlanması, yeşil pasaport verilmesi, Türk Eximbank kredisi kullandırılması gibi ihracatçılara sağlanan bazı istisnaların gayrimenkul sektörüne de sağlanması halinde bu rakamların geçileceğini belirtti.

مقالات ذات صلة

زر الذهاب إلى الأعلى